Garance pro Temelín stále ve hře, čeká se na vyjádření EU | E15.cz

Garance pro Temelín stále ve hře, čeká se na vyjádření EU

Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s tím, že zákon, který má prosadit garanci výkupních cen elektřiny pro všechny větší nízkouhlíkaté zdroje, tedy i jadernou elektrárnu Temelín, předloží na jaře příštího roku. Na zpracování normy stále pracuje. Uvedl to ředitel sekce energetiky Pavel Gebauer. Garancí výkupních cen elektřiny podmiňuje společnost ČEZ dostavbu jaderné elektrárny.

„Důvod, proč děláme takzvaný contract for difference (systém cen elektřiny z jádra pozn.red.), je cena elektřiny na burze. Trh je někde nějakým způsobem ohnutý a nás to, pokud si chceme zachovat energetickou bezpečnost a samostatnost, do tohoto řešení tlačí,“ sdělil serveru E15.cz Gebauer.

Jak nakonec zákon dopadne, rozhodne až nová vláda. Pro dostavbu Temelína je většina politických stran, které vstupují do předčasných říjnových voleb. Každá má ale jinou představu, jak by se měla stavba za 200 až 300 miliard korun financovat.

Ministrstvo průmyslu začalo na garanci pracovat pod vedením bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS), který ale nejdříve dlouhodobou podporu odmítal a přikláněl se ke krátkodobé pomoci ze strany státu, pokud by ceny byly nižší než dohodnuté. V opačném případě měl ČEZ státu platit, navrhoval ministr. Proti dostavbě Temelína se postavil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který připustil, že výstavba dvou nových bloků může být ztrátová.

Garance výkupních cen elektřiny pro nízkouhlíkaté zdroje je nezbytná pro stavbu dalších temelínských bloků podle společnosti ČEZ. Energetická společnost s garancí i nadále počítá a řadu měsíců vzhlíží k Británii, jejíž vláda se snaží v Bruselu vyjednat podmínky, za kterých by bylo možné výkupní ceny elektřiny garantovat, aniž by to bylo považováno za nedovolenou podporu podnikání.

„V Evropě se nyní podporuje stavba všech typů elektráren, od obnovitelných, uhelných a plynových v Německu, jaderných v Británii. Žádnou elektrárnu bez podpory nelze v Evropě postavit, a pokud Státní energetická koncepce počítá do budoucna ve stejné míře s obnovitelnými a jadernými zdroji, pak musí vytvořit i podmínky pro tyto elektrárny,“ sdělil serveru E15.cz mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Čeká se na Brusel

Ministerstvo průmyslu momentálně čeká ohledně podoby garancí na vyjádření Bruselu. Přijít by mohlo podle Gebauera v říjnu nebo listopadu. Evropská komise dává dohromady návrh nových pravidel pro poskytování státní pomoci, která by mohla usnadnit udělování podpory novým jaderným zdrojům.

Podporu jádra prosazuje evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Předpokládá, že by jeho návrh mohl být schválen na počátku příštího roku. Proti se postavilo například Německo. Podporují ho naopak Česká republika, Francie, Británie a Litva, které chtějí stavět další jaderné provozy nebo je rozšiřovat.

V Evropské unii je v současnosti tímto způsobem zatím upravena pouze podpora pro takzvané zelené energie. To souvisí s cílem unie, aby do roku 2020 pocházela pětina vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako jsou slunce nebo vítr.

Edvard Sequens Autor: Anna Vackova
Jaderná energetika si podle Edvarda Sequense už svůj díl vybrala (Zdroj: E15)

Dostavba Temelína je už pouze čistě politické, a ne ekonomické téma podle analytika J&T Michala Šnobra. Jde podle něj o iracionální rozhodnutí, a to i v ohledu spotřeby elektřiny, protože Česká republika nebude výhledově do roku 2035 žádné nové zdroje potřebovat. Dodal, že vlak v podobě dostavby Temelína v roce 2008 naložil ČEZ v čele s Martinem Romanem a s podporou Pačesovy komise, pustil ho z kopce a ten se nyní setrvačností pohybuje dál. „Vlak jede a není tady síla, která by ho zastavila,“ uvedl Šnobr.

Ekologické organizace s odvoláním na studii společnosti Candole Partners tvrdí, že garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových bloků Temelína by znamenala pro českou ekonomiku roční náklady 17 miliard korun. Tyto náklady by podle ekologů nesli především spotřebitelé v koncových cenách elektřiny. „Příklad Velké Británie by měl být varující. Požadovaná garantovaná cena, o které Britové uvažují, totiž převyšuje 100 eur za megawatthodinu. Oproti tomu, za kolik se dnes elektřina prodává na trhu, je cena trojnásobná,“ uvedl energetický konzultant společnosti Calla Eduard Sequens.

Jaderná energetika si podle něj už svůj díl vybrala. „Vlastně by neexistovala bez dlouholetých přímých státních dotací, úlev a jiných výhod. V součtu dostala několikanásobně více, než stojí podpora rozvoje čistých, obnovitelných zdrojů. A stále dostává například v podobě nižšího pojištění za jaderné škody,“ dodal.

Jiří Šťastný: Bez dostavby Temelína budeme muset nakupovat v zahraničí

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah