Guptova finanční křeč. Ocelářská skupina Liberty hasí problémy po celé Evropě a nově i v Austrálii

Miliardář Sanjeev Gupta před svou skotskou ocelárnou ze skupiny Liberty Steel

Miliardář Sanjeev Gupta před svou skotskou ocelárnou ze skupiny Liberty Steel Zdroj: Reuters

Ondřej Souček

Problémy ocelářského holdingu Liberty se rozšířily už i do Austrálie. V tamní ocelárně Whyalla v polovině března vychladla vysoká pec a od té doby se ji ocelářskému gigantu nepodařilo roztopit na provozní teplotu. Slibované termíny opětovného rozjetí tamní ocelárna neustále posouvá a australským pracovníkům v květnu poprvé osekala výplaty. V Evropě mezitím skupina britsko-indického podnikatele Sandžíva Gupty ponechává utlumenou velkou část svých provozů včetně ostravské huti. Rostou tak obavy, že globální finanční problémy Liberty jsou vážnější, než skupina připouští.

Vysoká pec australské ocelárny přestala fungovat poté, co ji chtěla Liberty znovu zprovoznit po plánované údržbě. Pec ale vychladla víc, než se předpokládalo, zbytky taveniny uvnitř pece ztuhly a zařízení poškodily. A to do takové míry, že si s tím Liberty několik týdnů neví rady a znervózňuje tím nejen pracovníky, ale i politiky. Nadnárodní skupina už podle australského serveru Australian financial Review požádala o pomoc i konkurenční ocelářskou společnost BlueScope. Bez úspěchu. Australské problémy se tak přidaly k těm, kterým holding čelí v Evropě, kde řada oceláren ze skupiny Liberty odkládá opětovné spuštění výroby už od loňského roku.

Právě Evropa je však pro Liberty klíčová, protože tu provozuje oceláren nejvíc. Zatímco její australské provozy předloni vyrobily 2,2 milionu tun oceli, v Evropě to bylo 3,7 milionu tun, o dvě třetiny víc. V klidných časech před kolapsem evropské poptávky byl poměr ještě markantnější. Liberty sice působí i ve Spojených státech, ale ve srovnání s Evropou zde vyrábí jen zlomek. O budoucnosti skupiny tak rozhodne jediný trh: evropský. A odsud špatných zpráv přichází mnohem víc než z Austrálie.

Sledujte nový pořad FLOW: Hostem byl ekonom Miroslav Singer:

Video placeholder
Rozhovor pro FLOW s ekonomem Miroslavem Singerem • e15

Evropa: Problémy kam se podíváš

V Evropě Liberty působí v deseti zemích, kde podle svých oficiálních stránek zaměstnává zhruba 20 tisíc lidí. Její zdejší produkce ale v posledních letech klesá. V roce 2022 tu podle think-tanku GMK Center vyrobila zmíněných 3,7 milionu tun oceli, což bylo o 28 procent méně než v roce 2021. A loni byl podle všeho výsledek ještě slabší, protože řada jejích oceláren pozastavila svůj provoz, ať už podle Liberty jen dočasně, nebo „na dobu neurčitou“.

Zatímco o kritické situaci ostravské huti se ví už dlouho a e15 o ní pravidelně informuje už od počátku, méně známé jsou potíže, kterým Liberty čelí v řadě dalších evropských provozů. Například ve Velké Británii údajně zvažuje zrušení výrobních lokalit, a to navzdory tomu, že se holdingu v březnu povedlo tamní dluh restrukturalizovat. Nejistou budoucnost mají především ocelárny ve městech Newport a West Bromwich, kde Liberty loni zastavila výrobu. Podle think-tanku GMK Center skupina s těmito lokalitami počítá už jen jako s prodejními a distribučními centry.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!