Hlad po místech ve výrobě stále stoupá. Nejvíc chybí operátoři | E15.cz

Hlad po místech ve výrobě stále stoupá. Nejvíc chybí operátoři

Výroba - ilustrační foto
Výroba - ilustrační foto
• 
ZDROJ: gou group

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Produkce výrobních podniků v České republice neustále roste, podle nejnovějších údajů meziročně o 3,7 procenta. Firmy proto potřebují pro další rozvoj více zaměstnanců. I když se počet pracovníků ve výrobě letos zvýšil o 3,6 procenta, potřebám podniků to v současné situaci nestačí. Velká poptávka je po kvalifikovaných specialistech, ale i po dělnících do výroby.

„Nedostatek pracovníků ve výrobě se prohlubuje, čísla sice ukazují nárůst absolutního počtu zaměstnanců, množství pracovních nabídek na našem portálu ale narůstá rychleji než počet reakcí ze strany uchazečů o práci,“ uvádí Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz.

Šance na pěkný plat

„Pomyslné nůžky mezi nabídkou volných míst a zájmem o ně se tak neustále rozevírají a firmy budou nuceny reagovat. Zatím drží mzdy na srovnatelné úrovni jako v loňském roce, ale nabízejí atraktivnější benefity a jiné nefinanční složky. Zvětšuje se skupina specializovaných profesí, kde jsou firmy schopny nabídnout lepší ohodnocení, než je běžný standard.“

Na uvedeném pracovním portálu mohou uchazeči o práci aktuálně vybírat z 5300 nabídek ve výrobě. V roce 2015 bylo v tomto segmentu už pětkrát více nabídek než v roce 2010, meziročně stoupl jejich počet o 47 procent. Největší skokový růst zaznamenal v porovnání let 2013 a 2014, a to o 70 procent.

Zatímco počet nabídek roste, množství reakcí na ně klesá. V loňském roce tak byl přepočet reakcí na počet nabízených volných míst poloviční v porovnání s rokem 2013.

Dlouhodobě nejžádanější profesí je operátor strojů a zařízení. Následují pozice jako dělník, montér, strojní zámečník, svářeč, automechanik, zájem je ale také o nedělnické profese – techniky, konstruktéry, strojní inženýry nebo kontrolory kvality.

Dlouhodobý nedostatek lidí se zaznamenává na pozicích technik, strojní zámečník, automechanik, strojní inženýr nebo projektant.

Jihočeši na čele, Praha nestrádá

Pokud se týká situace v jednotlivých regionech, nejvíce volných míst nabízejí v současné době zaměstnavatelé prostřednictvím zmíněného portálu jednoznačně v Jihočeském kraji – 20 procent. S poměrně velkým odstupem následují kraje Moravskoslezský (11 %) a Středočeský (10 %). Nejmenší množství pracovních nabídek do výroby je v Praze (4 %).

Ve střednědobém horizontu se přístup výrobních podniků bude muset podle pracovních expertů změnit. „Z hlediska lidských zdrojů bude prioritou podniků rozšiřování variability zaměstnanců – tedy zaškolení zaměstnance, které umožní jeho zařazení na jakémkoli místě v rámci týmu nebo operace, kterou zajišťuje. Rostoucí elektronizace si vyžádá odborné vzdělávání pracovníků. Firmy se více soustředí na udržení stávajících zaměstnanců, zostří se boj o nové talenty. Svou roli sehraje i stárnutí obyvatelstva v aktivním věku, na které budou muset výrobní firmy reagovat,“ předpovídá Lincová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah