Horníci dostanou odměny, ale rozdělené. V OKD se dohodla kolektivní smlouva | e15.cz

Horníci dostanou odměny, ale rozdělené. V OKD se dohodla kolektivní smlouva

důl, uhlí
důl, uhlí
• 
ZDROJ: E15

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost OKD je ve složité finanční situaci a musí šetřit. Vedení proto chtělo zaměstnancům zrušit různé benefity. Odboráři se postavili proti a hrozilo, že jednání o kolůektivní smlouvě zkrachují. Nakonec se vedení a odbory dohodly na kompromisním řešení

Odboráři se dnes po složitých vyjednáváních dohodli s vedením těžební společnosti OKD na nové kolektivní smlouvě. Příplatky, o které se vedl boj, zaměstnanci dostanou, ale později a rozdělené na dvě části. Uvedl to mluvčí OKD Vladislav Sobol. Kolektivní smlouvu zástupci odborů a vedení firmy podepíší zřejmě příští týden.

Kvůli složité ekonomické situaci připravuje společnost OKD úsporná opatření. Zrušení příplatků na dovolenou a Vánoce mělo být jedním z nich. Odboráři to odmítali. Příplatky na dovolenou činí čtrnáctinásobek denní mzdy a zaměstnanci je měli dostat ve výplatě za květen. Podle dnešní dohody se příplatky na dovolenou rozdělí na dvě části. První, osminásobek denní mzdy, ale nanejvýš 10 tisíc korun, dostanou zaměstnanci na začátku července, zbytek na podzim. Mzdy tak letos zůstanou zaměstnancům OKD na současné úrovni.

Důležitý kompromis

„Za dané situace je to velmi dobrý kompromis. Zaměstnanci nepřijdou o příplatky, jenom je budou mít posunuté. Pro nás je důležité, že je to vázané podpisem kolektivní smlouvy na roky 2013 až 2017. Měli bychom ji podepsat z kraje příštího týdne,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Na „velké“ kolektivní smlouvě, jejíž platnost se prodlužuje ze tří na pět let, se odboráři s vedením firmy po několikaměsíčním vyjednávání dohodli už v dubnu. Jednání se pak ale zadrhla na mzdách. Dnešního jednání se kromě vyjednávačů zúčastnilo i 150 zástupců ze všech šachet.

Sociální smír

„Snažili jsme se s odboráři dohodnout tak, aby byl zachován sociální smír, protože tato situace se netýká jen OKD,“ řekl Sobol. Zrušením příplatků chtěla firma uspořit přibližně 350 milionů korun. Teď je podle mluvčího musí ušetřit jinde. „Vedení společnosti bude hledat jiné řešení. Závisí na tom doslova přežití firmy,“ řekl Sobol. Už dříve uvedl, že OKD bude krátit výdaje například v administrativě, investicích nebo provozu, výrazně sníží výdaje na sponzoring a podporu charitativních akcí.

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem OKD, tento měsíc oznámila, že se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun). Ve stejném období loňského roku měla čistý zisk šest milionů eur. Společnost kvůli slabším hospodářským výsledkům mimo jiné snižuje o deset procent mzdy zaměstnancům, kteří mají smluvní mzdy, a hodlá prodat ostravskou společnost OKK Koksovny.

OKD má zhruba 13 tisíc vlastních zaměstnanců. Předloni tam hrubá průměrná mzda činila 36.498 korun. Pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 123 korun měsíčně. Údaje o mzdě za loňský rok firma zatím nezveřejnila.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery