Írán by mohl vypravit první tanker s ropou pro Evropu

Plavidlo pro francouzský energetický podnik Total má mít na palubě dva miliony barelů ropy. Každé z dalších dvou plavidel pro španělskou firmu Companía Espaňola de Petróleos a pro firmu Litasco, obchodní divizi ruské ropné firmy Lukoil, by prý mělo převážet milion barelů. Zmíněné firmy se ke zprávám nevyjádřily.
Spojené státy a Evropská unie v lednu oznámily, že končí se sankcemi, které byly zavedeny kvůli íránskému jadernému programu. Teherán hned nato nařídil zvýšit domácí těžbu ropy o půl milionu barelů denně.
Pro nákup íránské ropy se rozhodli Řekové
Prvním podnikem v Evropě, který se dohodl na obnovení nákupu íránské ropy po zrušení sankcí, se v lednu stala největší řecká rafinerská společnost Hellenic Petroleum. Podle vládního činitele, kterého v neděli citovala agentura AP, má Teherán dohody o vývozu ropy s Francií, Ruskem a Španělskem.
Írán v minulosti vyvážel 2,3 milionu barelů denně. V roce 2012 ale export klesl na milion barelů. Celková produkce v současnosti činí 3,1 milionu barelů. Íránská ropa ale pravděpodobně ještě zvýší současnou nadbytečnou nabídku ropy na světových trzích, která tlačí ceny této komodity dolů.
Návrat Íránu díky jaderné dohodě
Návrat Íránu do světového obchodu umožňuje jaderná dohoda, kterou loni Teherán uzavřel se světovými mocnostmi znepokojenými možností, že Íránci usilují o získání jaderné zbraně. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v polovině ledna konstatovala, že islámská republika splnila všechny požadavky této dohody.
Íránská státní televize dnes podle AP uvedla, že do Íránu dorazily první čínské komerční vlaky, které mají obnovit tradiční obchodní cestu - Hedvábnou stezku. Do Teheránu přijely po 14 dnech jízdy z východní Číny.