Jak plány na dostavbu Dukovan a Temelína ovlivní akcie ČEZ? Analytici nejsou zajedno

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín Zdroj: anna vackova E15

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Dukovany
3
Fotogalerie

Analytici se neshodují, jak cenu akcií energetické společnosti ČEZ ovlivní plány na nový jaderný blok. Podle části z nich byly obrysy řešení, které v pondělí schválila vláda, zřejmé už delší dobu, a nejsou tak překvapivé. Druhá skupina míní, že plán je pro akcie ČEZ negativní zprávou. Poukazují přitom hlavně na pondělní rozhodnutí vlády, že investory nových jaderných zdrojů v Česku budou přímo dceřiné firmy ČEZ.

Schválený materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Jako podpora státu budou podle dokumentu také uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných, jako by si půjčoval stát. Podle dřívějších informací má nový jaderný blok v Česku stát stovky miliard korun.

"Pro akcie ČEZ je tento plán spíše negativní. Pozitivní aspekt představuje možnost předání dceřiné firmy státu. Toto právo se může ukázat jako velmi prospěšné v případě, že by náklady na projekt významně vzrostly nebo ceny silové elektřiny setrvaleji poklesly a celý projekt by se tak stal nerentabilním.

Na druhou stranu fakt, že celou dostavbu ponese na svých bedrech skupina ČEZ znamená, že z pohledu kapitálových výdajů bude tento projekt absolutní prioritou. To se může projevit například i méně štědrou dividendovou politikou v budoucnosti," uvedl v pondělí manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. 

Významný dopad na cenu akcií ČEZ nebude mít v pondělí schválený plán podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera. "Větší investice, které budou spojené s výstavbou, můžeme očekávat až v horizontu několika let. Například v přípravné fázi, která by měla být zakončena výběrem dodavatele na základě vyhlášeného tendru, by se mělo jednat o investice v řádu nižších jednotek miliard korun, což je z pohledu ceny akcií nevýznamné," řekl.

"Strašák jménem nový jaderný blok cenu ČEZ na burze dusí," míní naopak analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Podle něj bude důležité, jaké smlouvy budou mezi státem a ČEZ podepsány. "Detaily smluv nejsou, ale pokud by měl stavět ČEZ sám bez jakýchkoliv státních záruk, tak to není pozitivní zpráva," uvedl. "Můj názor je ten, že i kdyby se vypsal tendr, vybral vítěz, tak k samotné realizaci, tj. fyzické stavbě nového jaderného bloku, stejně nedojde," dodal.

Akcie ČEZ na pražské burze v pondělí končily na 521 korunách, od rána oslabily o procento. Během roku 2015 byly i nad 650 korunami, v roce 2016 se naopak propadly pod 400 korun.