Jedna z nejmodernějších německých elektráren končí, provoz se nevyplatí | E15.cz

Jedna z nejmodernějších německých elektráren končí, provoz se nevyplatí

Paroplynová elektrárna v bavorském Irschingu
Paroplynová elektrárna v bavorském Irschingu
• 
ZDROJ: E.ON

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Paroplynová elektrárna v bavorském Irschingu, která patří mezi nejmodernější a nejúčinnější v Německu, příští rok ukončí provoz. Definitivní rozhodnutí oznámil energetický koncern E.ON, jemuž elektrárna patří. Vzhledem k nízké burzovní ceně elektřiny a levnému uhlí je provoz elektrárny prodělečný.

V elektrárně v současnosti fungují dva bloky o výkonu 550 a 850 megawattů. Do provozu byly uvedeny v letech 2010 a 2011 a s účinností výroby zhruba 60 procent patří mezi nejefektivnější paroplynové zdroje v Německu.

Společnost E.ON však oznámila, že pro elektrárnu nevidí perspektivu hospodářsky smysluplného provozu a že její provoz ukončí k 1. dubnu 2016. Podle E.ON je odstavení Irschingu důsledkem německé transformace energetiky. Kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie se snížila cena elektřiny na burze.

Poptávku, kterou nedokážou větrné a solární elektrárny uspokojit, pokrývají uhelné elektrárny, jejichž provoz je proti paroplynovým výrazně levnější díky nízkým cenám uhlí a levným evropským povolenkám na emise oxidu uhličitého (CO2).

Rána pro Bavorsko

Odstavení elektrárny v Irschingu může zkomplikovat energetickou situaci v Bavorsku. Paroplynová elektrárna mohla v budoucnu nahradit část výroby jaderných elektráren, jejichž provoz chce Německo ukončit do roku 2022. S tím počítala i vláda spolkové země v čele s Horstem Seehoferem (CDU).

Bez těchto záložních zdrojů bude muset největší německá spolková země, v níž je mnoho energeticky náročných provozů, ve větší míře spoléhat na dodávky proudu z větrných elektráren na severu Německa. V současnosti však chybí dostatečné kapacity pro přenos elektřiny ze severu na jih Německa a bavorská vláda se jejich výstavbě dlouhodobě brání. Energie do největší spolkové země proudí přes Česko, což zatěžuje českou přenosovou soustavu.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah