Juříčkovo Brano bude vyrábět pro Teslu v USA. Chce získat dotaci i daňové úlevy
Výrobce automobilových dílů Brano dokončuje přípravy na expanzi do Spojených států. Do zámoří už delší dobu dodává díly automobilkám, zatím tam ale ještě nikdy nevyráběl. To se má brzy změnit, o což usilují i zástupci státu Georgia. Firmu Pavla Juříčka, byznysmena a bývalého poslance hnutí ANO, lákají na východní pobřeží USA mixem investičních pobídek.
Brano bude vyrábět v pronajaté hale díly pro automobilky General Motors a Tesla, od které už získalo hned dvě zakázky. Juříček z konkurenčních důvodů neupřesňuje, jakých konkrétních dílů se zakázky týkají, řádově ale bude Brano dodávat stovky tisíc těchto součástek ročně.
Zpočátku má obrat činit jen pět milionů dolarů, pokud ale má závod vydělávat, nutné minimum bude milionů alespoň dvanáct. Výhledově Brano plánuje více než dvojnásobný obrat. Juříček má stvrdit kontrakt finálním podpisem letos na podzim.
V Americe by ale mohl získat i státní podporu a daňové úlevy. O příchod Brana totiž usiluje ministerstvo hospodářského rozvoje Georgie, respektive státní agentura zodpovědná za vytváření pracovních míst a lákání investic. Do Hradce nad Moravicí má proto 25. září přicestovat komisař z tamějšího ministerstva Pat Wilson se svým týmem.
„Budeme jednat o pobídkách. Dozvíme se, jak významné podpory můžeme získat a za jakých okolností. Pan Wilson se mi ozval asi před měsícem a ptal se, za jakých okolností bychom investovali v USA. Je zcela evidentní, že o nás má on i guvernér Brian Kemp zájem,“ tvrdí Juříček. Původně počítal s tím, že setkání proběhne v zámoří. „Oni to ale celé otočili, protože chtějí vidět naši firmu, ověřit si, jak funguje,“ dodává Juříček.
Georgia je ekonomicky velmi živý stát. Devátá největší ekonomika USA a s více než deseti miliony obyvatel osmá nejlidnatější země Spojených států by Juříčkovu podniku mohla nabídnout hned několikerou podporu. „Portfolio začíná daňovým kreditem, který má podnítit vytváření pracovních míst, a zahrnuje řadu dalších kreditů na investice do výzkumu a vývoje, přepravu přes přístavy a provádění klíčových investic do rozšíření. Užitečným nástrojem jsou také daňové výjimky, které pomáhají ušetřit peníze v počátečních a provozních nákladech,“ popisuje vstřícné nástroje Georgie české velvyslanectví ve Washingtonu.
Konkrétní podobu podpor uvádí Georgia v oficiální brožuře o byznysových pobídkách z letošního července. Pokud společnost podniká mimo jiné v oblasti výroby, může mít nárok na osvobození od státní daně. Řada okresů navíc některé podniky osvobozuje od místní daně z nemovitosti. Georgijské společnosti také neplatí žádnou státní daň z majetku ze zásob nebo jakéhokoli jiného nemovitého nebo osobního majetku.
Také proto časopis Site Selection ohodnotil Georgii jako „stát číslo jedna pro podnikání“ osm po sobě jdoucích let (2013 až 2020). Hodnocení zakládá na analýze oznámených projektů, daňového ovzduší ve státě a na důkladném průzkumu mezi odborníky. Georgia v roce 2019 snížila daň z příjmu právnických osob ze šesti na 5,75 procenta, která se vztahuje jen na příjmy získané v Georgii. „Stát se snaží pomáhat a vycházet vstříc i v jiných oblastech, například v ceně nemovitostí a ve snižování nákladů na energie,“ uvádí dále české velvyslanectví.
Juříčkův podnik zpočátku investuje jednotky milionů dolarů, které vynaloží především do pořízení strojů a technologií, jimiž vybaví halu. Výrobní linku Brano připraví v Česku, kde si ponechá také vývoj a finální testy autodílů. V zámoří pak proběhne jejich finální montáž.
V nově budovaném americkém závodu budou zpočátku pracovat desítky místních zaměstnanců, čeští zaměstnanci Brana, především seřizovači a programátoři, obstarají prvotní přípravu haly, tedy instalaci částečně automatizované a robotizované výrobní linky.