Kalifornie zavře poslední jaderný blok, soláry by ale stály 360 miliard
Provoz jaderných elektráren se v Kalifornii přestává vyplácet, přispívá k tomu laciný zemní plyn a energetická politika nejlidnatějšího státu USA, který chce do roku 2030 pokrýt svůj energetický mix z poloviny obnovitelnými zdroji.
Podívejte se na snímky kalifornských jaderných elektráren:
Záměr společnosti PG&E podporují i zelené organizace jako Rada na obranu přírodního bohatství a Přátelé Země, server Vox.com ale připomíná i opoziční argumentaci sdružení Přátel Diablo Canyon. Podle něj je uzavření významného zdroje „bezuhlíkové“ energie v rozporu s plány státu podílet na boji proti změnám klimatu a omezovat emise skleníkových plynů. Diablo Canyon pokrývá téměř desetinu spotřeby elektřiny v Kalifornii.
Jistým varováním mohou být předchozí zkušenosti s uzavíráním dvou reaktorů jiné kalifornské jaderné elektrárny San Onofre. Výpadek její produkce totiž nahradila energie ze zemního plynu, která však s sebou nese vyšší emise oxidů uhličitého. Společnost PG&E ale nyní slibuje, že se poučila a plánuje výpadek elektřiny z jádra rovnoměrněji rozložit mezi obnovitelné zdroje.
Zanevřou USA na jádro? |
---|
Plány na uzavírání jaderných bloků nejsou ve Spojených státech nic nového, v posledních třech letech ukončilo svůj provoz pět z nich a dalších sedm se k tomu zavázalo, tedy více než desetina jejich celkového počtu v zemi. Ještě v roce 2013 pokrývalo jádro pětinu americké spotřeby elektřiny. |
Pokud by jej však chtěla ve slunné Kalifornii nahradit pouze instalací fotovoltaických elektráren, vyšlo by to firmu na 15 miliard dolarů (356 miliard korun), uvádí agentura Bloomberg. Jde však o hypotetickou částku počítanou v dnešních cenách.
„Než se případný energetický výpadek podaří nahradit pomocí obnovitelných zdrojů, bude potřeba mít v záloze plynové elektrárny. To může ohrozit plány Kalifornie na snižování emisí,“ píší analytici Rob Barnett a Kit Konolige.