Kalifornie zrychluje boj se skleníkovými emisemi | E15.cz

Kalifornie zrychluje boj se skleníkovými emisemi

Kalifornie zrychluje boj se skleníkovými emisemi
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Jan Stuchlík

Kalifornie je takové americké Německo, aspoň pokud jde o nadšení pro obnovitelné zdroje energie a snižování emisí skleníkových plynů. Šestá největší ekonomika světa postavila za poslední rok solární elektrárny s kapacitou přes 2000 megawattů. Hlavní roli hrají slunce a vítr. Vytlačují tak klasickou výrobu elektřiny v plynových elektrárnách. Letos v létě výroba z plynu meziročně klesla o pětinu.

Nadprodukce sluneční elektřiny také stále častěji způsobuje na krátkodobých trzích pád cen elektřiny do minusu.

Kalifornie stejně jako Německo úsilí o obnovitelnou energetiku dále stupňuje. Na začátku září guvernér Jerry Brown podepsal dva zákony, jimiž se jeho stát zavázal snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů proti roku 1990 o 40 procent. Podle vlády vytvořily boj s emisemi a podpora obnovitelných zdrojů v posledních 10 letech půl milionu nových míst a kalifornský hrubý domácí produkt nafoukly o 48 miliard dolarů. To odpovídá dvěma procentům ročního HDP amerického státu.

Drahá elektřina

Jeden z mála hlasů, které se proti nové vlně zeleného tažení ozvaly, zazněl z úst prezidenta Kalifornské obchodní komory Allana Zaremberga. „Nové zákony nenutí regulační úřady, aby se zabývaly dopady na ekonomiku a život obyvatel nebo tím, že kalifornská populace bude růst.“

Každá nová budova v San Franciscu musí mít solární panely

I kvůli obnovitelným zdrojům má Kalifornie o polovinu dražší elektřinu, než je průměr USA. „Ve Fresnu, Salmě a v dalších místech už lidé v létě kvůli drahé elektřině raději vypínají klimatizace, i když je venku ke 40 stupňům Celsia,“ říká jeden z tamních obyvatel Larry Brunner. Firmy platí dokonce skoro dvojnásobek amerického průměru.

Mohou za to regulované platby, které rostou právě kvůli poplatkům z obnovitelných zdrojů. Silová elektřina stejně jako v Evropě zlevňuje. Na spotovém trhu se držela ve druhém čtvrtletí ve špičce v přepočtu kolem 24 eur za megawatthodinu a mimo špičku klesá k 19 eurům. Občas spadne i na minus 150 dolarů.

Slunce místo jádra

Kalifornský program podpory obnovitelných zdrojů žádá po velkých elektrárenských firmách, aby do roku 2020 pocházela z obnovitelných zdrojů třetina prodané elektřiny. O deset let později to má být polovina. Od roku 2003 se díky programu postavilo 13 545 megawattů zelených elektráren. Vlastní podpůrný program mají firmy a domácnosti pro stavbu menších zdrojů pro vlastní potřebu.

kalifornský energetický mixkalifornský energetický mixAutor: e15

Cíle zatím Kalifornie plní. Největší kalifornský distributor plynu a elektřiny PG&E v červnu oznámil, že navzdory původním plánům zavře v roce 2025 poslední kalifornskou jadernou elektrárnu Diablo Canyon. Místo ní postaví obnovitelné zdroje. „Bude to levnější než prodloužit životnost elektrárny,“ řekl šéf PG&E Tony Earley. Firma ovšem dodala, že regulátor musí zvednout regulovanou cenu, aby PG&E nepřišla o zisky.

Ozývá se i kritika

Operátor přenosové sítě míní, že deset let je dostatečně dlouhá doba, aby se stihly postavit nové kapacity. Zástupci ekologických organizací oznámeni PG&E přivítali.
Jenže v jiných případech se proti stavbě velkých solárních parků s výkonem v desítkách megawattů začínají ozývat námitky, že elektrárny zabírají místo místním divokým zvířatům. Jen náhrada 2200 jaderných megawattů si vyžádá stavbu několika obřích slunečních elektráren.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!