Kanada odstoupí od Kjótského protokolu. Další země ji prý budou následovat

Podle serveru Sme.sk se Kanada prostřednictvím svého ministra životního prostředí Petera Kenta nechala slyšet, že už nechce podepisovat žádné další omezující závazky a proto od protokolu ustupuje. Postoj této severoamerické země ale není překvapením, protože dohodu z Kjóta nikdy moc nedodržovala, stejně tak jako další velcí producenti skleníkových plynů - Spojené státy nebo Čína.
Při jednáních navíc vyšlo najevo, že i další státy uvažují o odstoupení od smlouvy, ve které se zavázaly snížit v období let 2008-2012 emise o zhruba pět procent. Zatím je pravděpodobné, že Kanadu bude následovat Japonsko a Rusko.
„Pro většinu lidí z rozvojových zemí může být klimatická změna otázkou života a smrti. Země by se měly povznést nad své národní zájmy a pokračovat ve snižování produkce skleníkových plynů,“ reagoval podle BBC na postoje Kanady a spol. prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma.
K jeho slovům se prý připojily i další země, které jsou ohrožovány změnou klimatu nejvíce. Podle nich hrozí v těchto lokalitách větší výkyvy počasí, které s sebou mohou nést vysušování půdy a nedostatek pitné vody.
Na tyto problémy přitom upozorňuje i OSN. Aktuální správa Organizace pro výživu a polní hospodářství uvádí, že do roku 2050 budou muset farmáři vyprodukovat o 70 procent potravin více, aby pokryly poptávku, která bude vzrůstat společně s počtem obyvatel. Vědci odhadují, že za 40 let bude na planetě přes devět miliard lidí a upozorňují, že v současnosti už se obdělává téměř všechna využitelná půda.