Konec závislosti na Rusku: Litva otevírá terminál na zkapalněný plyn | E15.cz

Konec závislosti na Rusku: Litva otevírá terminál na zkapalněný plyn

Konec závislosti na Rusku: Litva otevírá terminál na zkapalněný plyn
Do Klajpedy připlula loď Independence (Nezávislost), která bude sloužit jako mobilní terminál na LNG
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Litva končí se závislostí na dodávkách zemního plynu od ruského plynárenského gigantu Gazprom. Do přístavu Klajpeda dorazil plovoucí terminál, který umožní Litvě, Lotyšsku a Estonsku získávat z alternativních zdrojů zkapalněný zemní plyn (LNG).

Terminál - loď dlouhou 294 metrů - pronajala Litvě na deset let norská společnost Höegh LNG. Vilnius tak bude moci v příštím roce nakoupit od norského Statoilu 540 milionů krychlových metrů plynu a následně pak, po vypršení kontraktu s Gazpromem, každoročně importovat až čtyři miliardy kubíků této energetické suroviny. To je podstatně více, než kolik do země přicházelo z Ruska. Loni tak Litva nakoupila 2,7 miliardy kubíků plynu.

Komisař Evropské unie pro energetiku Günther Oettinger označil připlutí terminálu do Klajpedy za „velký krok Litvy k diverzifikaci zdrojů zásobování plynem, což zajišťuje tržní cenu a zaručuje dodávky pro Pobaltí“. „Výzva plynové bezpečnosti pro Evropu vyžaduje rychlé jednání a Litva nám nyní ukázala, jak se to dělá,“ řekl.

Kromě zvýšení energetické bezpečnosti může navíc Litva nákupem norského plynu ušetřit. Zatímco zbytku Evropy Gazprom v průměru účtuje 375 dolarů za tisíc krychlových metrů plynu, Litva loni za stejné množství platila 460 až 490 dolarů.

Litva a stejně tak Lotyšsko a Estonsko - bývalé sovětské republiky a od roku 2004 členové EU - jsou na dodávkách ruského plynu zcela závislé. Klajpedský terminál nyní budou moci využívat k přepravě zkapalněného plynu cisternami i Riga a Tallinn.

V důsledku ukrajinské krize a úloze Moskvy v ní - mimo jiné i využití ceny zemního plynu jako nátlaku na prozápadní ukrajinskou vládu - vyvstaly v řadě evropských zemí obavy, že by Rusko mohlo v budoucnu obdobným způsobem zneužít svého monopolního postavení i vůči nim.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud