Kuba chce do modernizací státních budov zapojit soukromý kapitál

Martin Kuba

Martin Kuba Zdroj: ctk

Do snižování energetické náročnosti státních budov se v budoucnu možná zapojí soukromý kapitál. Vláda ve středu projedná materiál, který to má na základě doporučení Evropské komise umožnit. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které návrh předkládá.

Takzvaná metoda EPC (Energy Performance Contracting) spočívá v tom, že dodavatel služby zaplatí úsporná opatření ze svého a zákazník potom splácí investici z úspor na provozních nákladech. Například kraje nebo tuzemské nemocnice už tuto metodu financování energetických úspor používají.

„Například nemocnice, která nemá dostatek finančních prostředků na novou kotelnu, se dohodne s dodavatelem služby EPC na tom, že jí kotelnu postaví na své náklady. Zároveň ale dodavatel služby EPC garantuje nemocnici úspory, které nemocnice díky projektu nové kotelny uspoří,“ uvedl jako příklad užití metody EPC v praxi Tomáš Paták z tiskového oddělení MPO. Tuto určitou formu úvěru pak podle něj nemocnice splácí dodavateli služby z úspor na energiích.

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2010 musí do 31. prosince 2018 členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy. Dalším zdrojem pro úsporná opatření ve státních budovách můžou být peníze z prodeje emisních povolenek.