Kvůli plánu na opuštění jádra by Němci mohli doplácet miliardy eur

Německá jaderná elektrárna Krümmel švédského koncernu Vattenfall

Německá jaderná elektrárna Krümmel švédského koncernu Vattenfall Zdroj: Quartl, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

vaj
Pokud by některá z velkých německých energetických firem zkrachovala či nastaly jiné komplikace při ukončování provozu jaderných elektráren, doplatili by na to němečtí daňoví poplatníci. Rezervy v rámci současného plánu skoncování s nukleární energií totiž na finanční pokrytí rizik nestačí a mohou se v případě potíží ještě ztenčit, uvádí studie z pověření německé vlády.

Rezervy ve výši 36 miliard eur totiž vyčlenili němečtí provozovatelé jaderných elektráren a alespoň část z této sumy by měla vláda dostat pod svou kontrolu, doporučuje zpráva právní společnosti Becker Büttner Held.

„Dlouhodobé finanční zajištění nemůže být garantováno pouze provozovateli elektráren,“ píše se s v ní. Čtveřice největších energetických firem v Německu (E.On, RWE, EnBW a Vattenfall) má provoz svých nukleárních elektráren ukončit do roku 2022. Za skladování vyhořelého jaderného paliva však bude dál platit. Problémem ale zůstává, jak řešit situaci v případě, pokud by některá ze společností zkrachovala.

Německá podpora rozmachu solární a větrné energie se navíc už negativně projevila na ziscích zmíněných firem. Vláda by proto měla lépe uvážit, jak zajistit dodržení závazků i v případě bankrotu některé ze společností, uvádí studie.