Letos z českého trhu zmizí milion tun hnědého uhlí | E15.cz

Letos z českého trhu zmizí milion tun hnědého uhlí

Mostecká uhelná společnost
Mostecká uhelná společnost
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžařská společnost Severní energetická vytěží letos ze svého lomu ČSA o milion tun hnědého uhlí méně než loni. Už loni přitom výkon lomu klesl ze čtyř na očekávané tři miliony tun. Firma by chtěla těžbu zvýšit díky poddolování závěrných svahů lomu ČSA.

„Záleží na tom, zda a kdy bude vydáno povolení hornické činnosti, o které jsme loni požádali Český báňský úřad,“ uvedla mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Navzdory nižší těžbě očekává Severní energetická letos vyšší tržby. „Předpokládáme nárůst zhruba o šest procent oproti očekávaným tržbám loňského roku,“ sdělila Benešová.

Czech Coal, z něhož se Severní energetická loni vyčlenila a který loni podepsal padesátiletý kontrakt na dodávky pěti milionů tun uhlí pro elektrárnu ČEZ v Počeradech, vydělá letos stejně jako loni. „Objem těžby zůstane zhruba na letošních 6,8 milionu tun uhlí,“ uvedl před Vánocemi mluvčí Czech Coalu David Vidomus.

Jenže těsně před koncem roku se elektrárna Opatovice, která odebírala zhruba dva miliony tun uhlí, dohodla se Severočeskými doly a německými doly Mibrag, že dodávky od Czech Coalu od nového roku nahradí. Energetický a průmyslový holding, jemuž elektrárna patří, se snaží s Czech Coalem na podmínkách dodávek dohodnout už několik let.

Černé uhlí v Evropě? Nezájem
Dovoz černého energetického uhlí do Evropy, které produkuje i Ostravsko, bude v příštích šesti letech klesat. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) spadne dovoz z rekordních 165 milionů tun v roce 2012 na 145 milionů tun v roce 2018. To je zhruba množství dovezené v roce 2011. Klesně totiž poptávka v Německu, Španělsku a Velké Británii. Celkový objem mezinárodního obchodu s energetickým uhlím ovšem poroste o 23 procent hlavně kvůli větší spotřebě černého uhlí v Číně a Indii. Číňané budou dávat přednost uhlí z ciziny, které by mělo být podle IEA levnější než domácí produkce.

Největší český producent hnědého uhlí, Severočeské doly, nechce svou očekávanou těžbu odhadovat. „Jde o kurzotvornou informaci pro akcie naší mateřské společnosti ČEZ,“ vysvětluje mluvčí společnosti Vladimír Budinský.

Do těžby se však promítne stejně jako letos odstávka tří bloků elektrárny Počerady, které procházejí modernizací, a prodej elektrárny Chvaletice. Pro ni si její nový vlastník, Severní energetická, zajistila uhlí z jiných zdrojů.

Za první tři čtvrtletí loňského roku kvůli těmto vlivům klesly dodávky Severočeských dolů pro ČEZ o šest procent. Nicméně dodávky do tepláren, zejména Energotransu, který patří ČEZ, a dalším partnerům tento propad vyrovnaly. Celkem Severočeské doly za prvních devět měsíců roku 2013 vytěžily 17,8 milionu tun uhlí. S vyššími prodeji teplárnám lze počítat i letos.

Paskov plány neovlivní

Černého uhlí by se letos mělo podle odhadu OKD vytěžit stejně jako loni, kdy firma dostala na povrch devět milionů tun. „Objem těžby bude možné upřesnit až po dokončení byznys plánu pro rok 2014. Výši těžby nejčastěji ovlivňují geologicko-morfologické podmínky, které patří v ostravskokarvinském revíru k nejnáročnějším na světě,“ tvrdí Marek Síbrt, mluvčí OKD.

Útlum dolu Paskov, o němž firma rozhodla loni v rámci restrukturalizace, nebude mít na plán těžby vliv. „Pro rok 2014 jsou v dole Paskov dle našich předchozích vyjádření všechny uhelné bloky připravené k dobývání,“ dodává Síbrt.

Na výši tržeb bude mít vliv především vývoj cen černého uhlí na světových trzích. „Ceny koksovatelného uhlí sjednáváme na čtvrtletní bázi. Například v průběhu posledních dvou let klesly oproti všem předpokladům o padesát procent,“ upozorňuje Síbrt. Střednědobý výhled trhu s černým uhlím Mezinárodní agentury pro energii s výraznějším zdražováním nepočítá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah