Maroko staví největší solární park světa. Vyrobí proud i po západu slunce | E15.cz

Maroko staví největší solární park světa. Vyrobí proud i po západu slunce

Maroko staví největší solární park světa. Vyrobí proud i po západu slunce
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: 222 via wikimedia commons (cc by-sa 3.0)

vaj

Maroko připravuje spuštění první části projektu Noor. U města Warzazát poblíž Sahary postupně vybuduje největší světovou elektrárnu využívající koncentrovanou solární energii. Svou rozlohou překoná i hlavní město Rabat. Komplex navíc zvládne vyrábět elektřinu několik hodin po západu slunce.

Do roku 2020 chce Maroko pokrývat své energetické nároky téměř z poloviny pomocí obnovitelných zdrojů. Významně k tomu má pomoci i projekt Noor.

Ten energii vyprodukuje odrazem slunečních paprsků tak, aby dokázaly zahřát speciální písečnou směs schopnou uvolňovat páru z roztoku termálního oleje a vody. Ta pak roztočí příslušné turbíny. Díky tomu lze vyrábět proud ještě tři hodiny po západu slunce.

První fáze projektu s názvem Noor 1 začne fungovat již příští měsíc. 500 tisíc zaoblených panelů se zrcadlovým povrchem umístěných do 800 řad v součtu dosáhne kapacity 160 megawatt. S plnou kapacitou 580 megawatt, která vystačí na napájení milionu domácností, má komplex operovat v roce 2020.

Chcete solární panely na střechu? Stát vám přispěje až 100 tisíc

Náklady na ambiciózní projekt se dosud vyšplhaly na devět miliard dolarů (220 miliard korun), nicméně podle marockého ministra životního prostředí Hakima el-Haita se investice vyplatí.

„Nemáme žádné ropné vrty, 94 procent zdrojů energie dovážíme, a to má významné dopady na státní rozpočet,“ uvedl pro The Guardian. „Navíc jsme fosilní paliva subvencovali, což mělo také své finanční důsledky. Když jsem se dozvěděl o potenciálu solární energie, řekl jsem si: Proč jej nevyužít?“ dodal.

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!