Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Zdroj: CTK

OKD
Těžní věž dolu Karviná
Horníci Dolu Darkov na Karvinsku
OKD
Důl Paskov
11 Fotogalerie
ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko, zajištěny budou pohledávkou zařazenou do konkurzní podstaty. Rovněž navrhne zestátnění báňské záchranné služby, jež je nyní dceřinou firmou OKD. Stát ji buď odkoupí, nebo ji státní podnik Diamo založí znovu.

„Je velmi důležité, aby zítra (ve středu) ten materiál prošel. Státní podnik Prisko půjčí 700 milionů korun OKD v insolvenci. Bude to mít zajištěno pohledávkou za podstatou, čili tou nejbezpečnější pohledávkou. To by mělo zajistit fungování firmy minimálně do konce roku,“ řekl Mládek na tiskové konferenci v Ostravě.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) minulý týden rovněž mluvil o tom, že v návrhu předkládaném vládě bude částka 700 milionů korun, kterou podle něj firma možná ani nebude celou potřebovat a měla by jí vyjít i na příští rok. Pohledávky za majetkovou podstatou se podle insolvenčního zákona uspokojují v plné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku. V úpadku je OKD od června.

Materiál pro středeční jednání vlády dále uvádí, že postoj státu k úvěru je třeba určit před schůzí věřitelů. Ta se původně měla konat 10. srpna, soudce ji ale o den posunul. Mládkovi ve spolupráci s Babišem pak předkládané usnesení ukládá předložit do konce října návrh postupu státu v rámci řešení útlumu lokalit OKD.

Podle materiálu plánuje firma v případě reorganizace, kterou stát preferuje před konkurzem, uzavřít Důl Paskov na konci letošního roku, uzavření Dolu Darkov pak má následovat v roce 2017, Důl Lazy v roce 2018, Důl ČSA v roce 2021 a doly ČSM v roce 2023. Provozní úvěr by měl být splacen do okamžiku ukončení případné reorganizace.

Analytik poradenské společnosti Chytrý Honza František Bostl označil poskytnutí půjčky za hašení lesa po požáru. Uvedl, že půjčka navíc nemusí být poslední. „Osobně bych OKD nechal dojít do situace, kdy by zaměstnanci mzdu nedostávali a museli by se obrátit na úřad práce, který je schopen dle současné legislativy mzdu garantovat po určitou dobu, pokud to stát dovolí,“ řekl Bostl.

„Považuji za strašně důležité udržet OKD i v insolvenci jako takzvaný going concern - fungující podnik,“ řekl ministr Mládek. O osudu OKD budou v srpnu rozhodovat věřitelé a soud. Podnik může jít do konkurzu, nebo do reorganizace, kterou podporuje vedení OKD i moravskoslezská tripartita. Podle Mládka hrozí, že pokud by šla firma do konkurzu, správce by propustil většinu zaměstnanců, jichž je nyní i s dodavatelskými pracovníky ve firmě zhruba 12 tisíc.

Pravděpodobně by si jich tam nechal méně než tisíc, míní ministr. „Bylo by velmi obtížné jakoukoli těžbu znovu obnovit. Považuji za povinnost udělat všechno pro to, aby se toto nestalo,“ řekl Mládek.

Premiér Bohuslav Sobotka dnes řekl během návštěvy Vysočiny, že restrukturalizace skýtá další šance na rozvoj společnosti. „Potřebujeme rozložit útlum těžby černého uhlí do několikaletého období, aby ten sociální náraz nepřišel teď v takovéto velké děsivé podobě, ale potřebujeme, aby útlum se rozložil do několika let tak, aby se trh práce, stát, samosprávy, lidé mohli připravit na tu situaci, která dříve nebo později přijde,“ řekl premiér. Půjčka by podle něj měla pomoci k tomu, aby OKD zůstalo v provozu a zaměstnanci dostali výplaty.

Mládek dnes řekl, že považuje za nutné, aby stát měl k dispozici státní báňskou záchrannou službu. Ta v současnosti jako OKD, HZBS funguje jako dceřiná firma OKD, což ji staví do komplikované situace. U soudu přihlásila pohledávky za mateřskou firmou za více než 17,7 milionu korun.

„Jak se dostaneme ke státní záchranné báňské službě? Jsou v zásadě dvě cesty: Buď se státu podaří odkoupit tu akciovku od správce konkurzní podstaty, anebo nepodaří a pak ji státní podnik Diamo založí znovu a přebere tam ty lidi,“ řekl ministr Mládek.