Mládek: Vláda musí znovu jednat o dolu Paskov, kvůli nízkým cenám uhlí | E15.cz

Mládek: Vláda musí znovu jednat o dolu Paskov, kvůli nízkým cenám uhlí

Mládek: Vláda musí znovu jednat o dolu Paskov, kvůli nízkým cenám uhlí
OKD
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Jednání mezi Českou republikou a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude s největší pravděpodobností nutné obnovit. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Důvodem je klesající cena uhlí, na jejíž vývoj je dohoda o státní pomoci navázána. Stát se už dříve zavázal zaplatit 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Dohoda bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu.

Podle sdělení těžební společnosti OKD k této situaci došlo ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku. Předpokládá se, že i v září to bude u koksovatelného uhlí pro čtvrté čtvrtletí méně než 110 dolarů za tunu, uvedlo MPO. Podle Mládka se vláda bude znovu problematikou zabývat na počátku září.

OKD chtěly důl uzavřít, vláda přišla s podporou

V roce 2013 společnost OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources (NWR). Pomoc schválila Evropská komise.

Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

O uzavření Dolu Paskov rozhodla společnost OKD v září 2013
2013

4. června - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se v prvním čtvrtletí roku 2013 dostala do vysoké ztráty.

15. července - NWR oznámila, že se jí dosud nepodařilo najít kupce na Důl Paskov. Pokud se prodej nezdaří, jednou z možností dalšího postupu je uzavření dolu.

17. září - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

- V Ostravě se ještě před oznámením NWR sešlo na demonstraci zhruba 2500 lidí, kteří vyzvali OKD, aby ze svých zisků zajistili normální chod firmy. Někteří vtrhli do budovy OKD.

18. září - Premiér v demisi Jiří Rusnok prohlásil, že vláda nebude platit žádné dluhy OKD a nebude kupovat OKD ani Důl Paskov.

20. září - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovalo pět variant řešení krize.

24. září - Prezident Miloš Zeman na jednání s premiérem Rusnokem a vedením OKD navrhl, aby se útlumová těžba hradila z výnosu z bývalých bytů OKD. Ty by firma měla podle hlavy státu převést například na Moravskoslezský kraj.
2014

6. ledna - Ministr průmyslu Jiří Cienciala a šéf OKD Dale Ekmark podepsali Memorandum o porozumění, z kterého vyplývalo, že do konce března 2014 bude jasné, zda stát poskytne podporu při utlumování dolu.

1. dubna - MPO navrhlo vládě, aby schválila státní podporu společnosti OKD na náklady útlumu Dolu Paskov. Jako podmínku úřad navrhl, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise.

7. dubna - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Důl Paskov bude fungovat až do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun. Dohoda byla podmíněna tím, že se dále nepropadnou ceny uhlí.

22. dubna - Stát se dohodl se společností NWR na pomoci na utlumení těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda mimo jiné obsahovala podmínku, že bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.
2015

12. února - Evropská komise schválila Česku uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov.

1. června - Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl po jednání regionální tripartity, že OKD zvažuje těžbu v Dole Paskov i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl v té době vykazoval. Mluvčí OKD uvedl, že je nutné dál snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu dolu, aby dál těžil.

26. srpna - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) informoval vládu, že jednání mezi Českem a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude s největší pravděpodobností nutné obnovit. Jako důvod uvedl klesající cenu uhlí, na jejíž vývoj je dohoda vázána.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!