Módní řetězce: V Bangladéši se polepšíme

Tragédie v Bangladéši

Tragédie v Bangladéši Zdroj: ctk

Majitelé módních řetězců Hennes & Mauritz (známější jako provozovatel obchodů H&M) a Inditex (majitel španělské značky Zara) souhlasí s podpisem dohody, která má zlepšit bezpečnost v bangladéšských textilkách, kde tyto společnosti šijí své výrobky. Americké značky jako Gap nebo Walmart s podpisem smlouvy zatím váhají, údajně pochybují o smyslu takového kroku.

Na zoufalé podmínky v bangladéšských textilních továrnách upozornil před třemi týdny pád osmipatrové průmyslové budovy Rana Plaza, v níž našlo smrt 1127 lidí. Byla to nejtragičtější nehoda v textilní továrně v historii.

Na protest proti pracovním podmínkám zastavili práci dělníci ve stovkách jiných textilek po celé zemi, což přinutilo vládu jednat. Slíbila vyšší platy a nové zákony, které mají zaručit vyšší bezpečnost a umožnit vznik odborů, jež by bojovaly za lepší pozice zaměstnanců.

Bangladéš je po Číně druhým největším výrobcem oblečení. O to, kde se šijí jejich oblíbená trička, svetry nebo kalhoty, se po pádu Rana Plaza najednou začaly zajímat i miliony klientů v Evropě a v USA. Největší počet kusů oblečení vyrobí v Bangladéši firma H&M se sídlem ve Švédsku.

Nová bezpečnostní smlouva, která je právně vymahatelná a zavazuje retailové řetězce platit například opravy továren nebo přerušit spolupráci s továrnami, které ji nedodržují, má být podepsána do 15. května. Jejími autory jsou pracovní organizace sdružené do skupiny IndustriALL.

Po Zara a H&M oznámily úmysl podepsat i holandský řetězec C&A a britské firmy Primark a Tesco. Finanční účast na smlouvě bude záviset na tom, kolik firma v zemi vyrábí, maximálně ale zatíží rozpočet ve výši 2,5 milionu dolarů za pět let, po které má platit.

„Je to první vážný krok ze strany bangladéšské vlády za posledních deset let a zatím nejdůležitější krok ze strany značek směrem k placení skutečných nákladů na výrobu a zajištění bezpečnosti,“ řekl deníku WSJ Dara O’Rourke, profesor bezpečnostní politiky z Kalifornské univerzity v Berkeley. Dodal však, že pokud ji nepodepíšou Walmart a další americké firmy, bude mít jen omezený účinek.

Bangladéšské nevládní organizace usilující o vyšší bezpečnost na pracovišti apelují na všechny výrobce, aby se ke smlouvě připojili. Americké společnosti Walmart, Gap, Sears či JC Penney však smlouvu podepsat odmítají. Žádají změnu ve způsobu, jakým se budou řešit případné spory. Gapu vadí, že kvůli anglickému znění smlouvy je vymahatelná v USA. Na Gap vyvinuli nátlak jeho klienti – na 900 tisíc lidí podepsalo on-line petici volající po podpisu smlouvy, Gap ale trvá na svém.

Firma se brání, že už najala požární inspekci a slíbila půjčky ve výši 22 milionů dolarů na zlepšení podmínek v továrnách. Podle deníku Wall Street Journal americké firmy připravují vlastní verzi smlouvy o zlepšení pracovních podmínek.
Bangladéšský textilní průmysl má hodnotu dvacet miliard dolarů ročně, oděvy se šijí ve více než pěti tisících továrnách po celé zemi. Zdejší dělníci jsou zároveň jedni z nejhůře placených na světě – jejich měsíční minimální mzda činí 37 dolarů.

Tragédie v Bangladéši a západní sebemrskačství