Myšlenka volného obchodu s elektřinou dostává od Německa na frak, míní člen představenstva ČEZ | E15.cz

Myšlenka volného obchodu s elektřinou dostává od Německa na frak, míní člen představenstva ČEZ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko by mělo k tvorbě společné evropské energetické politiky přistupovat více pragmaticky a hlídat si svoje zájmy. Na dnešním setkání energetických odborníků, na kterém se diskutovalo o roli Česka v evropské energetice, to řekl člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Některé ze zemí EU podle něj domluvený evropský směr volného obchodu s elektřinou ne vždy zcela dodržují, což Česko znevýhodňuje. Jako příklad uvedl Německo.

"Německo je na jednu stranu určitě premiantem v oblasti obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu si požádá Evropskou komisi tu o výjimku na rezervu uhelnou, tu o výjimku na rezervu zimní, tu o výjimku na rezervu plynovou. Mimochodem, všechny ty výjimky dostane. To znamená, že ta myšlenka volného obchodu dostává "na frak" i ze strany Německa," řekl Cyrani.

V nesouladu se společnou energetickou politikou podle něj postupuje i Polsko, které osm let neumožňuje přeshraniční obchod s elektřinou. "Uměle díky zavřeným hranicím udržuje vyšší cenu elektřiny, než by byla, kdyby se obchodovalo napříč hranicemi. Díky tomu zprostředkovaně dotuje svůj uhelný byznys, aby udrželo sociální smír," uvedl.

Česko by proto podle něj mělo při schvalování dalších materiálů v Bruselu, například takzvaného zimního balíčku, tento stav vzít v potaz. "Jako země musíme postupovat pragmaticky. Vidět, k čemu se přihlásí ostatní, hlídat se některé svoje zájmy," dodal Cyrani. Uvedl, že ČEZ zimní balíček vítá, je ale třeba ohlídat, aby ČR nebyla jediná, která ho bude plně aplikovat, a tím pádem nebyla znevýhodněna.

Více o energetice čtěte v novém magazínu E15 Premium Energie Česka. Objednávejte zde >>>
Magazín E15 Premium Energie Česka

S tím nesouhlasí europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09). "Pokud tuto strategii (vyčkávání) zvolí řada zemí, tak zimní balíček zhavaruje," uvedl.

Takzvaný zimní balíček energetických návrhů představila Evropská komise loni v listopadu. Soubor návrhů nazvala "Čistá energie pro všechny Evropany" a kromě jiného v nich zohlednila závazky související s pařížskou dohodou o ochraně klimatu. Jejich součástí jsou návrhy na snížení plýtvání energií, lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí.

Česká republika řadu listopadových návrhů EK kritizuje. Nelíbí se jí například existence takzvaných kapacitních mechanismů, které mohou zvýhodňovat ekonomicky silnější země. Praha také zdůrazňuje, že to musí být členské země, které si podrží odpovědnost za určování svého energetického mixu i podoby spolupráce se sousedy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah