Na Krymu opět nejde elektřina, někdo odpálil stožár
V důsledku poruchy se od středečního večera bez elektřiny ocitla Jevpatorija a řada dalších měst a obcí na severozápadě poloostrova, který Rusko anektovalo loni na jaře. Omezení pocítil i Sevastopol a další místa, avšak podle úřadů není ohroženo vytápění veřejných budov a domácností. Venkovní teploty se nyní pohybují okolo osmi stupňů pod nulou.
Ministryně vybídla krajanky, aby ještě přes den uvařily a napekly silvestrovské menu, udělaly si sváteční účesy a také si nabily mobilní telefony ještě za světla, protože za večerní špičky se dá čekat vypínání proudu. „Věnujte večer přátelům. Budování přátelských vztahů nepochybně bude nejlepším novoročním dárkem!“ prohlásila.
V postsovětských zemích se příchod Nového roku slaví místo západních Vánoc jako největší svátek roku.
Podle ukrajinské energetické firmy Ukrenergo odstávku zavinilo zřícení stožáru vedení vysokého napětí.
Policie v Chersonské oblasti, jež s Krymem sousedí, podle webu listu Ukrajinska pravda později doplnila, že sloup poškodila exploze zatím nezjištěné výbušniny. Znám není ani pachatel. Od činu se tentokrát distancovali představitelé krymských Tatarů, kteří měli na svědomí podobné akce v listopadu. Ukrajinska pravda dodala, že za takovéto trestné činy hrozí odnětí svobody až na deset let.
Gubernátor Krymu Sergej Aksjonov vyzval obyvatelstvo, aby si nedělalo přílišné starosti. „Situaci zcela kontrolujeme. Na ukrajinskou elektřinu jsme nespoléhali, ani nespoléháme,“ uvedl. Ukrajina dodávala na Krym 950 megawattů až jeden gigawatt energie. Kvůli výpadku dodávek dnešní limit podle Borodulinové činí 700 megawattů.
Rusko, nebo proud
Dnešek je poslední den, kdy ještě platí dohoda o dodávkách ukrajinské elektřiny na anektovaný poloostrov. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že prezident Putin nařídil ještě před případným uzavřením nového kontraktu uskutečnit sociologický průzkum mezi obyvateli Krymu, zda by souhlasili s tím, že dohoda bude obsahovat i větu, že poloostrov patří Ukrajině, jak požaduje Kyjev. Anebo zda se raději smíří s „dočasnými potížemi, vyvolanými nepatrnými výpadky dodávek elektřiny během příštích tří až čtyř měsíců“.
Krym se ocitl bez proudu už minulý měsíc, kdy krymští Tataři poškodili na jihu Ukrajiny dva sloupy dálkového vedení. Elektřinu dostávala z náhradních zdrojů zhruba jen polovina z více než dvou milionů obyvatel Krymu, který Rusko zabralo loni v březnu, a to po svržení proruského prezidenta v Kyjevě.
Zastřelit ministra
Aksjonov tehdy kvůli nepřipravenosti místních úřadů čelit situaci vyhodil z vlády dosavadního ministra energetiky - za války by jej podle svých slov nechal zastřelit - a nahradil ho svou poradkyní Borodulinovou.
Rusko v reakci na ukrajinskou energetickou blokádu poslalo na poloostrov generátory a prezident Vladimir Putin počátkem prosince osobně spustil první linii dálkového podmořského vedení z ruské pevniny s kapacitou 100 megawattů. Po dokončení energetického mostu, nejspíše v létě, má na Krym proudit 850 megawattů elektrické energie, což má zajistit nezávislost na ukrajinských dodávkách.
Ukrajinským energetikům tak hrozí ztráta trhu, který jim za devět měsíců letošního roku vydělal v přepočtu asi 300 milionů Kč.