Němci a Rakušané si chtějí rozdělit společný trh s elektřinou. Sousední země při tom ignorují
Německo-rakouský návrh na rozdělení jejich společného trhu s elektřinou nevyřeší problém přetoků přes Polsko a Česko.
Evropská komise sice chce členské státy donutit, aby na reformovaném trhu s elektřinou úzce spolupracovaly, ale případ německo-rakouského trhu ukazuje, že Němci a Rakušané sousedy ignorují. Přitom kvůli neomezenému obchodování mezi Německem a Rakouskem se elektřina valí přes Polsko a Česko a pro tuzemské obchodníky nezůstává na přeshraničních vedeních dostatečná kapacita pro nákup a prodej.
Naposledy se proti postupu německého a rakouského regulátora ohradili regulátoři v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Němci a Rakušané se dohodli, že spojený trh rozdělí, jak jim nařídila asociace regulátorů ACER. Chtějí ovšem svým obchodníkům garantovat, že budou mít k dispozici přepravní kapacitu z Německa do Rakouska nejméně 4900 megawattů.
To ale neodpovídá schopnostem tamních přenosových soustav. „Při obchodu nad pět tisíc megawattů rostou přetoky přes sousední země,“ uvádí člen představenstva českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS Zbyněk Boldiš.
ACER Německu a Rakousku nařídil, aby volné kapacity pro vzájemný obchod počítaly podle skutečných možností přenosových sítí ve střední Evropě. „Ta se v čase mění podle vytížení jednotlivých linek nebo oprav. Nelze stanovit nějakou minimální garantovanou kapacitu,“ vysvětluje Boldiš.
Středoevropští regulátoři proto požadují, aby se německý a rakouský regulátor začal chovat podle rozhodnutí ACER. Navíc nová unijní nařízení, která vstoupí v platnost, požadují, aby postupy přidělování kapacity na hranicích byly sladěny prostřednictvím jednomyslné dohody všech vnitrostátních regulačních orgánů příslušného regionu.