Německé elektrické dálnice budou pro dodavatele vedení zlatý důl

elektřina

elektřina Zdroj: profimedia.cz

Německo opouští jadernou energii, vymění ji za energii z obnovitelných zdrojů. Tu vyrobí hlavně obří větrné parky na severu v Baltském moři. Aby se obrovské množství energie dostalo na jih Německa, bude potřeba během příštích deseti let postavit obrovské „elektrické dálnice“. Ty budou stát přes 30 miliard eur jen provozovatele přenosových sítí. Na lukrativní kontrakty se můžou těšit hlavně výrobci drátů nebo transformátorů.

Mezi hlavní „výherce“, kteří na jaderném exitu vydělají, bude patřit Siemens, ABB a Alstom, kteří dodají velké komponenty a technologii, píše německý Handelsblatt. Zkrátka ale nepřijdou ani menší dodavatelé.

Siemens na stavbě vedení vydělá „částky v hodnotě miliard eur“, odhaduje Udo Niehage z koncernu. Podobně optimisticky to vidí i konkurenční ABB a Alstom. O bitevním poli, na kterém se utkají, získali podrobnější informace tento týden, kdy jim své problémy i požadavky předložili provozovatelé sítě, přes jejichž území dráty povedou: tedy firmy Amprion, 50-Hertz, Tennet a Transnet-BW.

V plánu je upravit do roku 2022 čtyři tisíce kilometrů už existující sítě, k tomu bude třeba postavit ještě 1700 kilometrů zcela nového vedení. Zmínění čtyři provozovatelé sítí chtějí vybudovat trasy, které budou používat technologii nového druhu. Ta má přenášet nikoli střídavý, ale stejnosměrný proud. Do 2100 kilometrů těchto sítí chtějí čtyři provozovatelé investovat 20 miliard eur. Dalších 12 miliard si vyžádají investice na připojení mořských větrných parků.

Dalším zákazníkem budou městské služby v německých metropolích, kteří elektřinu dovedou ke koncovému uživateli. Ti už nahlásili potřeby ve výši 25 miliard euro. Dohromady se tedy mluví o částce 57 miliard eur.