Německo omezí podporu solární energie až v dubnu | E15.cz

Německo omezí podporu solární energie až v dubnu

solární panely
solární panely
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Plánované omezení státní podpory pro elektřinu ze solárních zdrojů až o třetinu začne v Německu platit nejdříve od počátku dubna. Dohodli se na tom poslanci vládní středopravé koalice.

Původní záměr ministerstev průmyslu a životního prostředí počítal s účinností úpravy už od tohoto pátku, změnu by se však nepodařilo do té doby schválit v parlamentu.

Nejvíce se chystané krácení dotkne velkých solárních parků, které se budou muset vyrovnat s třicetiprocentním snížením podpory. Za jednu kilowatthodinu (kWh) proudu budou napříště dostávat jen 13,5 eurocentu (3,39 Kč). Fotovoltaickým instalacím na střechách subvence klesnou o 20 procent na maximálně 19,5 eurocentu (4,89 Kč) za kWh. Od května se pak každý další měsíc v obou kategoriích sníží o 0,15 eurocentu za kWh. Podporu solární energie snižuje i Česká republika.

Podle úpravy prosazené vládními poslanci mají dotace pro střešní instalace v Německu klesnout od 1. dubna, provozovatelé solárních elektráren na volných plochách pak získají výhodnější sazbu, pokud projekt nahlášený do začátku března realizují do 30. června.

Vládní koalice opatření obhajuje nutností omezit dopady rostoucích nákladů na výrobu solární elektřiny na spotřebitele. „Každý týden, každý měsíc déle znamená pro koncové uživatele vyšší zatížení v miliardové výši,“ prohlásil lídr poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Němečtí producenti solárního proudu a ekologické organizace však tuto úpravu považují za příliš drastickou a v minulých dnech proti ní protestovali.

Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny ze slunce. Loni byla na jeho území instalována solární zařízení o celkovém výkonu zhruba 7500 megawattů (MW) a další se očekávají i letos. Celková instalovaná kapacita fotovoltaických modulů v Německu už dosáhla 25 tisíc MW.

Výroba solární elektřiny, která pokrývá zhruba tři procenta spotřeby země, je ale bez státem garantovaných výkupních cen nerentabilní. Ty se však promítají do zvýšené ceny pro koncové zákazníky, kteří podle odhadů zaplatí ročně navíc mezi šesti až sedmi miliardami eur (150 až 175 miliard korun). Berlínská vláda proto pravidelně státní dotace pro proud z fotovoltaických zdrojů omezuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.