Neznámá čínská firma přihlásila do insolvence Maliny podezřelou stomilionovou pohledávku

Zdroj: midjourney

Ondřej Souček

Insolvenční řízení Energetického holdingu Malina může nabrat zcela nový směr. Dosud nejobjemnější pohledávku do něj v pondělí přihlásila čínská společnost Haikou Longhua Douzhen, která by díky největšímu podílu hlasovacích práv mohla zásadně ovlivnit další dění ve zkrachovalé společnosti. Insolvenční správce nyní musí oprávněnost pohledávky ověřit, a to hlavně kvůli zjištění, od koho čínská společnost pohledávku převzala.

Společnost Haikou Longhua Douzhen si prostřednictvím pohledávky nárokuje souhrnnou sumu bezmála 122 milionů korun. Dluh podle dokumentu v insolvenčním rejstříku vychází z přeprodaných faktur od další čínské společnosti Shenzen Regner Trading, která byla dodavatelem solárních komponent pro českou Malinu.

Tato skutečnost může být problematická, protože majoritní akcionář Maliny Cyril Regner se v minulosti sám chlubil tím, že součástí skupiny Malina je i čínská sesterská společnost s velice podobným názvem Shenzen Regner Industries. Podle zjištění sinoložky Simony Fantové však obě tyto entity v čínském obchodním rejstříku používají totožné identifikační číslo, což naznačuje, že by to měla být tatáž firma.

Postoupení pohledávky by se tak mohlo nakonec ukázat jako účelové. Z insolvenčního zákona totiž vyplývá, že subjekt, který je vlastnicky propojený se společností v úpadku, nemůže na schůzi věřitelů o jejím dalším vývoji hlasovat.

Insolvenční správce Maliny Rudolf Vinš z téhož důvodu pro e15 sdělil, že této pohledávce bude věnovat náležitou péči. V tuto chvíli k ní ale nemá dostatek informací.

Jaroslav Brož, který jako insolvenční správce se zvláštním povolením řešil úpadky například společnosti Pilsen Steel, se domnívá, že klíčové bude zjistit okolnosti postoupení pohledávky. „Pokud vyjde najevo, že k němu došlo bezprostředně před zahájením insolvenčního řízení, existuje riziko, že postoupení může být účelové, kdy jeho cílem může být obejití zákazu hlasování koncernovým věřitelům na schůzi věřitelů,“ říká Brož.

Pohledávka čínské společnosti Haikou Longhua Douzhen je dosud největší v celém řízení. Druhý nejvýznamnější závazek firma před úpadkem evidovala u firmy Iceberg Comp, která Malině dodávala komponenty pro montáže a kterou v té době vlastnil odsouzený podnikatel Lubomír Podlipný. Dluh podle insolvenčního návrhu tehdy činil 78 milionů korun. Sám dlužník v insolvenčním návrhu odhadl, že jeho závazky dosahují souhrnné výše zhruba 1,4 miliardy korun. 

Nový krizový management se nyní snaží nabrané zakázky dokončit. Snahu však komplikuje například špatně vedené účetnictví původního vedení firmy nebo také nedávné netransparentní uzavírání smluv, z nichž vyšlo najevo, že Malina na krizový management vynakládá miliony korun.

„Všechny tyto smlouvy dlužník uzavřel zcela bez vědomí či konzultace se správcem. K jeho dotazu pak nebyl dlužník schopen vysvětlit nezbytnost uzavření těchto smluv,“ napsal soudce Jiří Rada v usnesení, podle něhož smí firma nově nakládat s majetkem jen s předchozím souhlasem insolvenčního správce. Dlužník se proti rozhodnutí sice odvolal, než ale vrchní soud věc přezkoumá, bude se jím muset řídit.

Finanční problémy Maliny vypluly na povrch počátkem tohoto roku. Od té doby se jen stupňovaly, až ji nakonec zcela paralyzovaly. Firma dluží nejen bývalým pracovníkům a klientům, ale také obchodním partnerům. Policie ji podle serveru Seznam Zprávy také obstavila půl milionu korun kvůli možné trestné činnosti. 

Redakce s dotazy ohledně pohledávky oslovila i samotnou Malinu. Ta ale do uzávěrky odpovědi nestihla zaslat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!