Nové transportéry Pandur EVO a Patria či prezentace firmy Rheinmetall budou hity veletrhu IDET
Mimořádně velký počet vystavovatelů nejen z Česka, ale i ze zahraničí se letos sejde na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Koná se koncem května na brněnském výstavišti. Podle šéfa společnosti Veletrhy Brno Jana Kubaty se představí více než 650 firem ze čtyřiatřiceti zemí.
„Obranný a bezpečnostní sektor prochází dynamickým vývojem, který je poháněn technologickými inovacemi a mezinárodní spoluprací. I díky tomu se na veletrhu IDET 2025 sejde rekordní počet vystavovatelů. Součástí expozic budou i některé významné premiéry a novinky,“ říká Kubata.
Velkým lákadlem pro návštěvníky bude evropská zbrojařská jednička Rheinmetall, která ukáže své výrobky a systémy na ploše 380 metrů čtverečních. Novinky budou prezentovat také společnosti Elbit Systems, Honeywell, IAI – Israel Aerospace Industries, KNDS nebo Lockheed Martin. Pořadatelé lákají zájemce i na rozsáhlý pavilon Indie nebo na obrannou a bezpečnostní produkci Maďarska, Rakouska či Slovenska. Zbrojařům bude brněnské výstaviště patřit ve dnech 28. až 30. května.
Sledovaný střet Strnada s Drdou
Očekává se, že k největším hitům akce bude patřit premiéra nového osmikolového transportéru Pandur EVO kopřivnické firmy Tatra Defence Vehicle, která spadá do skupiny CSG Michala Strnada. Ta je generálním partnerem letošního veletrhu IDET.
Zájem o vozidlo bude velký i proto, že česká armáda chystá zakázku na náhradu původních pandurů nakoupených před zhruba patnácti lety.
Neméně sledovaná proto bude také expozice zbrojařského uskupení STV Group Martina Drdy, které usiluje o důležitý kontrakt s finským obrněncem Patria AMV, přesněji s jeho pokročilou verzí AMV XP.
Podle informací e15 bude vojsko požadovat přibližně 250 úplně nových transportérů za minimálně 30 miliard korun. Nemusí to být přitom jen palebná síla nebo tloušťka pancíře chránícího osádku, které rozhodnou o vítězi soutěže. Velkou politickou váhu budou mít ekonomické a bezpečnostní přínosy pro Česko v podobě výroby vozidel v tuzemsku. Důležitou roli ale mohou sehrát i dosavadní zkušenosti armády s dříve nakoupeným vozidly Pandur II.
V Brně bude vystavovat i druhá největší česká a dnes už globální zbrojařská firma Colt CZ. Představí zejména ruční palné zbraně České zbrojovky. Dalšími velkými domácími společnostmi zastoupenými na veletrhu bude Omnipol, LPP Holding, Mesit, MPI Group, Praga Export nebo SVOS.
Obrněnec CV90 v českých barvách
Na brněnském výstavišti bude také švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, a to v nejmodernější verzi MkIV, pro níž se rozhodlo jak Česko, tak Slovensko. Česká vláda před dvěma roky schválila nákup 246 těchto pásových strojů za 59,7 miliardy korun s DPH. Součástí je i 29 dílenských vozidel, prvotní výcvik a servis, simulátory, náhradní díly a munice pro testovací účely.
CV90 už bylo k vidění na minulých ročnících veletrhu IDET. Tentokrát se ale údajně představí nejen v nejpokročilejší variantě MkIV, ale také s výsostnými znaky české armády. Má být součástí její rozsáhlé expozice, která v Brně vždy zaujímá největší výstavní plochu.
„IDET považuji za nejdůležitější akci tohoto druhu v České republice. Poskytuje unikátní prostor pro prezentaci českých firem a přispívá k dalšímu rozvoji obranného a bezpečnostního průmyslu,“ uvádí vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Radka Konderlová.
Veletrh podle ní zároveň nabízí prostor pro přiblížení činnosti a výsledků Univerzity obrany a státních podniků pod hlavičkou rezortu obrany. „Jsou významnými aktéry v obranném průmyslu, a to i v oblasti výzkumu a vývoje,“ dodává Konderlová. Například státní firma VOP CZ je integrátorem projektu CV90 a výrobcem části podvozku.