NWR chce zavřít důl Paskov o rok dříve, vláda to odmítá | E15.cz

NWR chce zavřít důl Paskov o rok dříve, vláda to odmítá

Důl Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: OKD

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli. S těmito variantami nesouhlasí ani odbory.

Předseda sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři mají podmínku, aby zaměstnanci, kteří budou chtít v OKD dál pracovat, byli převedeni na jiná pracoviště na úkor dodavatelských firem. Na Dole Paskov podle něj nyní pracuje 1700 kmenových zaměstnanců a 500 lidí z dodavatelských firem.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dosavadní dohoda prakticky vypršela. Novinářům řekl, že je třeba, aby vláda znala objektivní hospodářskou situaci společnosti NWR. Jednání by mohla začít počátkem příštího roku.

Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. NWR a OKD chce podle dokumentu dohodu na komplexním řešení situace celé společnosti OKD, nikoliv pouze Dolu Paskov. Poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček dnes sdělil, že NWR nebude prozatím záležitost komentovat.

O situaci v OKD bude ve čtvrtek jednat ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) s odboráři. Sám ji v úterý označil za vážnou. „Skoro by se dalo říct, že se někdo pokouší o nemožné - aby celou věc zaplatil stát. Je to tak, jako když vás někdo zve na oběd, ale vy ho zaplatíte. Zruinoval kuchyň a ještě chce, abyste zaplatili i personál,“ řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle odborů by stát situaci neměl „flikovat dotacemi“ a měl by se soustředit na podporu regionu, společnost by měl získat případně jiný vlastník.

Neplatná smlouva

„My máme dva základní požadavky: V případě, že by se Paskov nebo některá jiná lokalita uzavírala, aby lidé, kteří chtějí pracovat, přešli pod ostatní činné doly a skončili dodavatelé. Kdo by chtěl odejít, aby mu bylo poskytnuto odstupné v rámci sociálního programu obdobného, jako byl vypracován na Paskově,“ řekl odborový předák Pytlík. V závislosti na počtu odpracovaných let by mohl podle tohoto programu odcházející zaměstnanec dostat až jedenáctinásobek měsíčního platu.

O budoucnosti Dolu Paskov měli dnes jednat někteří ministři se zástupci OKD a NWR, schůzka byla zrušena. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že byla přeložena na leden.

„Zástupci NWR/OKD těsně před schůzkou vznesli takový požadavek na finanční závazek státu, který pokládám za natolik závažný, že jej bude nezbytné nejprve podrobně analyzovat, a to na expertní úrovni,“ uvedl dnes v tiskové zprávě ministr Mládek. Dodal, že pokládá za vyloučené rozhodnout během pár dnů o návrhu, který by výrazně zatížil daňové poplatníky a současně měl přímý vliv na osudy tisíců zaměstnanců OKD.

O jaký návrh přesně šlo, nespecifikoval. V materiálu pro vládu se mimo jiné uvádí, že v případě převedení dolu na stát, se na něj těžební organizace pokouší přenést náklady na uzavření a technickou likvidaci dolu. To by mělo činit dalších asi 600 milionů korun k částce ve stejné výši, kterou stát již dříve slíbil na sociální programy horníků.

Možné převzetí

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že převzetí dolu státem nebo některým státním podnikem, například Diamem, je jednou z alternativ. „Ale říkám převzetí, v žádném případě ne odkup, jinak samozřejmě celý proces půjde na vrub vlastníka,“ řekl Novák. Pro region je podle něj problémem každá stovka lidí, která přijde o práci.

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR. Materiál ale zřejmě přestane na konci roku platit. Cena uhlí totiž pravděpodobně klesne po tři po sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, čímž se smlouva stane neplatnou.

Vláda proto na začátku října pověřila Babiše, Mládka a ministryni práce Michaelu Marksovou, aby za stát vyjednali dohodu novou. První jednání se uskutečnilo 20. října. NWR zřejmě přinesla zmíněné dvě možnosti řešení, které ministři následně odmítli.

Vývoj akcií NWR za posledních 5 let:

Graf 9. 12. 2015. Autor: vagaday@mf.cz

Materiál dále podotýká, že vzhledem k tomu, že zástupci NWR a OKD nepředložili na říjnovém jednání ohledně situace v OKD žádné konstruktivní a pro stát přijatelné varianty, uskutečnilo se 29. října ještě další jednání. Toho se kromě Mládka, Marksové a náměstka ministra financí Jana Gregora účastnili mimo jiné také vlastníci a manažeři společností, u kterých existují podnikatelské vazby na černouhelný těžební sektor. Šlo například o ČEZ, Třinecké železárny nebo Metalimex.

„Cílem uvedeného jednání byla především sondáž jejich zájmu o případné akviziční aktivity ve směru k těžební společnosti OKD, a.s., jejího případného řízeného úpadku nebo ochoty odprodat konkurenceschopné části podniku,“ uvádí materiál. Ke konkurzu a odprodeji se kloní i odbory.

Podle dokumentu zástupci NWR a OKD uvedli, že by preferovali se státem dohodu na komplexním řešení situace OKD, a nikoli pouze Dolu Paskov. Mezi variantami bylo například rozdělení společnosti, spojení s jinými průmyslovými podniky nebo prodej některých dolů.

NWR se s klesajícími cenami uhlí potýká dlouhodobě. Kvůli nim a zhoršování stavu volných finančních prostředků snížila v listopadu agentura Standard & Poor's rating společnosti na CCC s negativním výhledem. Materiál dodává, že analytici tehdy uvedli, že pokud se situace na trhu nezlepší, hrozí NWR insolvence.

O uzavření Dolu Paskov se mluví již od září 2013
2013

4. června - Společnost New World Resources (NWR), které patří těžební firma OKD, oznámila odborům, že uvažuje o prodeji Dolu Paskov. NWR se v prvním čtvrtletí roku 2013 dostala do vysoké ztráty.

15. července - NWR oznámila, že se jí dosud nepodařilo najít kupce na Důl Paskov. Pokud se prodej nezdaří, jednou z možností dalšího postupu je uzavření dolu.

17. září - NWR oznámila, že Důl Paskov uzavře, protože ve střednědobém výhledu zřejmě nebude konkurenceschopný. Mluvčí OKD řekl, že pokud se bude stát podílet na sociální (dotované) těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. Ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014.

- V Ostravě se ještě před oznámením NWR sešlo na demonstraci zhruba 2500 lidí, kteří vyzvali OKD, aby ze svých zisků zajistili normální chod firmy. Někteří vtrhli do budovy OKD.

18. září - Premiér v demisi Jiří Rusnok prohlásil, že vláda nebude platit žádné dluhy OKD a nebude kupovat OKD ani Důl Paskov.

20. září - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zpracovalo pět variant řešení krize.

24. září - Prezident Miloš Zeman na jednání s premiérem Rusnokem a vedením OKD navrhl, aby se útlumová těžba hradila z výnosu z bývalých bytů OKD. Ty by firma měla podle hlavy státu převést například na Moravskoslezský kraj.

2014

6. ledna - Ministr průmyslu Jiří Cienciala a šéf OKD Dale Ekmark podepsali Memorandum o porozumění, z kterého vyplývalo, že do konce března 2014 bude jasné, zda stát poskytne podporu při utlumování dolu.

1. dubna - MPO navrhlo vládě, aby schválila státní podporu společnosti OKD na náklady útlumu Dolu Paskov. Jako podmínku úřad navrhl, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise.

7. dubna - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se domluvil s NWR, že Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne 600 milionů korun na sociální programy horníků. Do té doby se počítalo, že stát vydá na útlum těžby až 1,1 miliardy korun. Dohoda byla podmíněna tím, že se dále nepropadnou ceny uhlí.

22. dubna - Stát se dohodl se společností NWR na pomoci na utlumení těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda mimo jiné obsahovala podmínku, že bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.

2015

12. února - Evropská komise schválila uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov.

1. června - Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl po jednání regionální tripartity, že OKD zvažuje těžbu v Dole Paskov i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl v té době vykazoval. Mluvčí OKD uvedl, že je nutné dál snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu dolu, aby dál těžil.

26. srpna - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) informoval vládu, že jednání mezi ČR a OKD o poskytnutí státní pomoci na uzavření Dolu Paskov bude s největší pravděpodobností nutné obnovit. Jako důvod uvedl klesající cenu uhlí, na jejíž vývoj je dohoda vázána.

5. října - Vláda rozhodla, že o nové dohodě o budoucnosti Dolu Paskov mají s OKD za stát jednat ministr průmyslu a obchodu Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

9. prosince - Společnost NWR navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah