Odchod RWE z Nabucca může zkomplikovat prodej Net4Gas | E15.cz

Odchod RWE z Nabucca může zkomplikovat prodej Net4Gas

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se německá energetická společnost RWE rozhodne odejít z projektu Nabucco, může jí to zkomplikovat plánovaný prodej části majetku, včetně českého provozovatele plynovodů Net4Gas. Píše o tom agentura Reuters, jejíž zdroje v neděli sdělily, že RWE má v plánu z projektu Nabucco odejít. Zájem o Net4Gas má několik firem, včetně KKCG či Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

RWE je druhým největším distributorem energií v Německu. Projekt Nabucco, který má přivádět plyn z oblasti kolem Kaspického moře do Evropy, už opustila společnost BP. Jestliže z konsorcia odejde i RWE, bude ohrožen celý projekt. Nabucco ale čelí konkurenci jiných projektů, takže pokud by byl projekt zrušen, nebylo by to podle expertů nic překvapivého.

Pokud ale RWE nebude součástí konsorcia, které chce Nabucco vybudovat, pak to znamená horší vyhlídky i pro Net4Gas. Podle Reuters by český podnik mohl být postupem času méně životaschopný.

„Je to špatná zpráva pro investory ve východní Evropě, jestliže firma jako je RWE odejde z projektu jako je Nabucco. To může mít dopady také na aktiva v tomto regionu,“ uvedl analytik německého finančního ústavu NordLB Heino Hammann.

RWE má v plánu prodat do konce příštího roku majetek až za sedm miliard eur (asi 177 miliard korun). Firmu k tomu vede hlavně snaha udržet si co nejvyšší úvěrový rating a po letech nákladných akvizic snížit zadlužení. Chce ale také přesměrovat investice, k čemuž ji vede rozhodnutí německé vlády postupně opustit jadernou energetiku. V té se hodně angažuje nejen RWE, ale také její rival E.ON.

Cena majetku RWE může klesnout

Prodej Net4Gas by podle zdrojů mohl vynést 1,4 až dvě miliardy eur (asi 35 až 51 miliard korun). Net4Gas je největší položkou na seznamu majetku, který hodlá RWE prodat, v minulosti ale bylo těžké se této firmy zbavit. Zdroje tvrdí, že termín prodeje společnosti Net4Gas byl posunut z listopadu na únor příštího roku.

Analytici také poznamenávají, že cenu majetku, který RWE nabízí, by mohla stlačit konkurence. Důvodem k obavám je podle nich zprovoznění dvou větví plynovodu Nord Stream, které nabízejí alternativní dodávky ruského plynu do západní Evropy.

Net4Gas se na loňském zisku RWE podílela zhruba z 11 procent. Firma provozuje plynovod v délce asi 3600 kilometrů, kterým se přepravuje ruský plyn ze Slovenska do Německa. Část suroviny se dodává také na český trh.

Server Česká pozice nedávno napsal, že o Net4Gas má zájem pět firem. Vedle KKCG podnikatele Karla Komárka a společnosti EPH, za kterou stojí podnikatel Daniel Křetínský, server jmenoval americkou společnost Global Infrastructure Partners (GIP), banku Macquarie a německou pojišťovnu Allianz. Ta by se ale nabídky zúčastnila patrně v konsorciu se společností Borealis Infrastructure Management.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah