Plynová nejistota nahlodává jednotný postoj Západu k Ukrajině | e15.cz
Štítek Premium

Plynová nejistota nahlodává jednotný postoj Západu k podpoře Ukrajiny

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sága kolem turbíny potřebné pro chod plynovodu Nord Stream 1 (NS1) pokračuje i o víkendu. Západ přitom věří, že Moskva ji využívá jako záminku, aby vytvářela další napětí kolem dodávek plynu. Kanadský list The Globe and Mail mezitím přišel s tvrzením, že Berlín tlačil na Ottawu, aby turbínu Gazpromu přes sankce poslala, jinak bude nucen ukončit pomoc Ukrajině. Maďarsko navíc stále intenzivněji naléhá na Evropskou unii, aby ukončila protiruské sankce.

Gazprom sice po plánované odstávce plynovodu NS1 ve čtvrtek obnovil dodávky suroviny do Evropské unie, tok plynu je však nadále omezený a představitelé EU i experti se obávají dalších potíží. „Lze čekat další narušení, protože Rusko se snaží zvýšit svůj politický a ekonomický tlak na Evropu před blížící se zimou. Zůstává nejasné, co Rusko učiní,“ citoval v sobotu Bloomberg energetickou analytičku společnosti Wood Mackenzie Penny Leakeovou.

Tajemný osud turbíny

Hlavním důvodem obav jsou spory a nejasnosti ohledně osudu turbíny do ruské kompresorové stanice Portovaja. Její servis zajišťovala v Kanadě společnost Siemens a kvůli protiruským sankcím původně nemohla být ze země vyvezena. Ottawa později udělila zvláštní výjimku na dodání zařízení z Montrealu do Německa, odkud mělo být předáno do Ruska.

Dle dostupných zpráv však turbína zřejmě uvízla v Kolíně nad Rýnem. Není však jasné proč. Agentura Reuters s odkazem na své zdroje uvedla, že Moskva zatím neposkytla povolení k její přepravě dál, Kreml to ale následně popřel. „Obvinění jsou nepodložená. Zdroje se mýlí,“ uvedl jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Německo každopádně tvrdí, že turbína stejně nemohla být důvodem ke snížení dodávek v potrubí na čtyřicet procent kapacity, jelikož zařízení se mělo používat až od září. Věří, že Moskva využívá plyn jako politickou zbraň.

Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje

Video se připravuje ...
Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim! Ale dlouhodobě prohraje

Varování před dalším poklesem dodávek

Putin však varoval, že pokud Gazprom turbínu včas nedostane, může průtok NS1 klesnout na dvacet procent kapacity, a to možná už v nejbližších dnech. Podle něj má být už 26. července odeslána na údržbu další turbína. „Rusko ohledně dodávek plynu do Evropy hraje strategickou hru,“ domnívá se podle Bloombergu Simone Tagliapietra z think-tanku Bruegel. „Udržování nízkých průtoků je lepší než přerušení. Snižuje odhodlání Evropy srazit poptávku po plynu,“ dodal s tím, že EU nesmí v žádném případě do této pasti spadnout.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah