Polsko možná propojí svůj plynárenský systém s Litvou | E15.cz

Polsko možná propojí svůj plynárenský systém s Litvou

Polsko možná propojí svůj plynárenský systém s Litvou
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: EPH

ČTK

Polsko uvažuje o vytvoření spojovacího článku mezi domácím plynárenským systémem a systémem v Litvě. Uvedl to místopředseda polské vlády a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. Spojení by prý mohlo zlepšit energetickou bezpečnost obou zemí.

„Jsme připraveni k jednání o plynárenském spojovacím vedení. Počítáme s podporou Evropské unie, protože by to byl přeshraniční projekt,“ uvedl podle agentury Reuters Morawiecki, který odletěl do Litvy na jednání především o energetických otázkách.

„Účelem by bylo propojit naše plynárenské systémy. Účelem je vzájemné posílení našeho systému zabezpečení. Můžeme být pojistným ventilem pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko,“ uvedl také.

Závislost na Rusku

Většina polské spotřeby ropy a plynu pochází v současnosti z Ruska. V pátek Polsko obdrželo první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru. Plyn bude sloužit ke zprovoznění prvního polského terminálu na LNG v baltském přístavu Svinoústí, což by zemi mohlo pomoci snížit závislost na Rusku.

Počáteční roční kapacita terminálu bude pět miliard kubických metrů, což představuje zhruba třetinu polské spotřeby plynu. Morawiecki dnes prohlásil, že má cenu uvažovat o rozšíření kapacity na 7,5 miliardy kubíků. Varšava bude podle něj také uvažovat o společných nákupech plynu s Litvou, jež má vlastní terminál na LNG v baltském přístavu Klajpeda.

Společnými nákupy LNG by země mohly získat lepší pozici v jednáních o ceně nebo objemu plynu, uvedl podle agentury PAP Morawiecki, který se během své návštěvy Litvy zúčastní oficiálního zprovoznění elektrického vedení LitPol Link spojujícího Polsko s Litvou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!