Poraženým v americko-čínské obchodní válce je hlavně autoprůmysl, ukazuje analýza | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Poraženým v americko-čínské obchodní válce je hlavně autoprůmysl, ukazuje analýza

Poraženým v americko-čínské obchodní válce je hlavně autoprůmysl, ukazuje analýza
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Spor mezi Spojenými státy a Čínou, který vyvrcholil ustanovením cel na vzájemný obchod, se nejvíce dotýká firem podnikajících v automobilovém průmyslu. Na základě analýzy to uvedla Americká obchodní komora v Šanghaji a v Číně.

Současné tlaky na trhu mají dopadnout hlavně na americké společnosti s provozy právě v Číně. Důvodem je skutečnost, že se automobily a jejich komponenty objevily na celních seznamech jak Spojených států, tak i Číny Analýza zahrnovala firmy jako Ford, General Motors nebo Harley-Davidson.

Americká cla se podle průzkumu dotkla čtyř pětin podnikatelů v automobilovém průmyslu, tři čtvrtiny firem pak přiznaly, že pocítily finanční tlaky i z čínské strany. Nadpoloviční většina firem je tak v situaci, kdy čelí tlakům od obou zemí. Očekávají přitom, že v druhém kole zavádění cel se jejich situace ještě zhorší.

Americká centrální banka varuje: firmy odkládají investice kvůli mezinárodnímu napětí

„Problémům čelí hlavně firmy, které se zaměřují na vysoce specializované výrobky a investují do inovací,“ uvedla pro CNBC analytička JPMorgan Hannah Andersonová.

Důsledkem současné situace je, že mnohé firmy hledají možnosti, kde ušetřit peníze. Hrozí tedy přesun výrobních a vývojových středisek ze Spojených států i Číny. Z ní by se do jihovýchodních zemí Asie mohla přesunout až čtvrtina firem.

Reálným dopadem cel již bylo například rozhodnutí Fordu o tom, že nebude ve Spojených státech prodávat malá auta vyrobená v Číně. V červenci zvýšila Čína cla na produtky autoprůmyslu na 40 procent.

Americká vláda navíc dokončuje seznam čínského zboží v celkové roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun), jehož by se měla dotknout další plánovaná cla ve výši deset až 25 procent.

Trump chce uvalit nová cla na čínské zboží za stovky miliard dolarů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!