Poslední tučný rok. Vedení ČEZ navrhuje vyplatit dividendu 17,8 miliardy korun

ČEZ

ČEZ Zdroj: profimedia

Daniel Beneš
Daniel Beneš
Daniel Beneš
Elektrárna Počerady
Elektrárna Počerady
8
Fotogalerie

Vedení polostátního energetického gigantu ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 17,8 miliardy korun. Akcionáři by za každou akcii dostali stejně jako loni 33 korun. „Návrh dividendy odráží dividendovou politiku společnosti, jejíž loňská aktualizace spočívala v dočasném rozšíření výplatního poměru na 60 až 100 procent z konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy,“ vysvětluje mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Loni ČEZ vykázal očištěný zisk ve výši 20,7 miliardy korun. Čistý zisk bez úprav o mimořádné vlivy dosáhl 19 miliard korun. Na rozdíl od roku 2016, kdy ČEZ po zdanění vydělal 14,6 miliardy korun, nemusí tentokrát sahat na nerozdělený zisk z minulých let.

Letošní rok je ovšem pro akcionáře nejspíš na nějakou dobu poslední, kdy mohou počítat s takto vysokou dividendou. Letos vedení firmy očekává, že čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy klesne na 12 až 14 miliard korun. Dividendu tak bude porcovat z koláče, který bude až o osm miliard korun nižší než loni.

„Při takovém očekávaném zisku by se výše dividendy na akcii mohla propadnout až na 23 korun,“ uvedl analytik Fio Banky Jan Raška. Akcionářům by firma rozdělila zhruba 12 miliard korun.

Zmírnit propad dividendy příští rok by mohla jen změna dividendové politiky. Akcionáři by museli odsouhlasit, že si peníze vezmou z nerozděleného zisku z minulých let. ČEZ by to finančně přežil. Podle analytiků bude mít stabilní přísun hotovosti díky zotavení cen silové elektřiny. Dividenda by se pak dala udržet na úrovni 28 až 30 korun za akcii.

Až dosud si ČEZ vždy dokázal pomoci nějakou finanční berličkou, kterou akcionářům vykompenzoval propad zisku kvůli zlevňování elektřiny, nebo výpadku výroby v jaderných elektrárnách. V roce 2015 dostal od státu vratku darovací daně z povolenek ve výši 3,8 miliardy korun. O rok později zafungovaly úspory nákladů v objemu 2 miliard korun, k nimž se přidal mimořádný zisk z obchodování s energiemi za 1,2 miliardy korun. Loni si ČEZ mimořádně připsal do zisku 5,6 miliardy korun z prodeje akcií maďarské rafinérské skupiny MOL a bytů v pražské Písnici.

Letos už podobný finanční doping ČEZ mít nebude. Prodává jen svá bulharská aktiva. „Vliv této transakce do čistého zisku ale nebude nijak velký,“ řekl při zveřejnění výsledků za loňský rok finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Jedinou nadějí pro akcionáře zůstává, že se ČEZ povede vyrobit více elektřiny než loni, protože letos ji bude prodávat o 0,5 eura za megawatthodinu dráž než v roce 2017.

Dosud rekordní dividendu vyplatil ČEZ v roce 2010, kdy na každou akcii rozdělil akcionářům 53 korun. Celkem tehdy vlastníci firmy inkasovali 28,2 miliardy korun. Největší díl vždy připadl státu, který je většinovým akcionářem. Od roku 1992 stát od ČEZ na dividendách a daních získal přes 600 miliard korun.

Video placeholde
Modernizovaná elektrárna Prunéřov 2 • Jan Stuchlík