Příklon k Západu? Ázerbájdžán koupil české houfnice Dana, vyvezli je Izraelci | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Příklon k Západu? Ázerbájdžán koupil české houfnice Dana, vyvezli je Izraelci

Pavel Otto

Pavel Otto

Kavkazská země dosud získávala těžké zbraně hlavně z Ruska, přitom je partnerem NATO, USA a Izraele.

Zavedení samohybných kanónových houfnic Dana a také raketometů RM-70 Vampir umístěných na podvozcích z kopřivnické Tatry do výzbroje ázerbájdžánské armády potvrdilo tamní ministerstvo obrany. Udělalo to nepřímo, když před týdnem zveřejnilo fotografie této své nejnovější techniky z vojenského cvičení.

“Podle plánu schváleného prezidentem Ázerbájdžánu, vrchního velitele ozbrojených sil Ilhama Alijeva, 18. září začalo rozsáhlé cvičení za účasti různých jednotek a zbraní ozbrojených sil,” stojí v tiskovém prohlášení vedle snímků kolon houfnic a raketometů.

Armáda chystá nákupy transportérů z Německa. Jediným problémem je jejich cena

I když kavkazská země disponuje například britskými nebo polskými terénními vozidly Land Rover Defender a Tarpan Honker či německými samopaly MP5, takto výkonné zbraně ji zatím žádný stát EU nedodal.

Obchod je srovnatelný jen s nákupem raketometů T-122 Sakarya a T-300 Kasirga z Turecka, které je jako člen NATO nejdůležitějším partnerem Baku.

Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí

Houfnice a raketomety vyrobené v bývalém Československu dodala izraelská Elbit Systems. Na obchodu se podle důvěryhodného zdroje z českého obranného průmyslu podílela slovenská MSM Martin, která patří do skupiny Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada.

S jeho firmami spolupracují Izraelci na zástavbách vyspělé elektroniky do starších typů zbraňových systémů. Tím zvyšují jejich bojovou hodnotu i životnost.

Tak se jezdí po transsibiřské magistrále. Podívejte se, co lze zažít na nejdelší železnici světa

Czechoslovak Group nechce tyto informace komentovat: "Veškeré vývozy vojenského materiálu realizují společnosti holdingu Czechoslovak Group na základě licence a v souladu se všemi zákony i mezinárodními pravidly, které se obchodu se zbraněmi týkají. Konkrétní obchodní případy zpravidla nekomentujeme jak z důvodu ochrany obchodního tajemství, tak z důvodu ustanovení o mlčenlivosti ve smlouvách s našimi partnery a zákazníky," uvedl na dotaz E15 tiskový mluvčí skupiny Andrej Čírtek.

Tatra ohromila automobilový svět: postavila unikátní osmikolku se všemi řiditelnými koly

Z hlediska NATO a USA je obchod podle odborníků geopolitickým úspěchem. U těžkých zbraní byl totiž zatím Ázerbájdžán závislý věsměs na Rusku.

Kontrakt v hodnotě desítek milionů korun  je negativně propírán v ruských médiích, řadě nařčení čelí právě Strnad a jeho holding CSG.

Spolupráce s Poláky se daří, Tatra představila nový obrněný vůz. Prohlédněte si Husara

Například web News Front uvedl, že členské státy EU nemají dodávat zbraně Ázerbájdžánu ani Arménii, mezi nimiž už několikrát vypukl ozbrojený konflikt kvůli náhornímu Karabachu.

V pozadí je i konkurenční boj. Dodávkou českých houfnic a raketometů přišly ruské zbrojovky o nemalé peníze a především o část dosavadního vlivu na ázerbajdžánskou armádu.

 Avia Motors začala s výrobou nového vozu. Celá letošní produkce je už zamluvená
OBRAZEM: V Mošnově NATO předvedlo svou vojenskou techniku, akci navštívily desítky tisíc lidí
Analýza: Režisér Stone nechal Putina mluvit, vynikla tak ruská z nouze ctnost
Tak vypadaly motokrosové závody před čtyřiceti lety. Podívejte se na mistrovství světa 1977
Hvězda cestovního ruchu, autobus Škoda RTO, se přestala vyrábět před 40 lety. Připomeňte si ji snímky Viléma Heckela
Retrostroje: Výrobu slavných „ušatých“ lokomotiv zastavil až příchod Hitlera

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!