První jaderná elektrárna v Polsku: tendr se zpožďuje

„Podle nás opoždění mohou souviset se změnami na mnoha postech v PGE, samozřejmě bychom chtěli, aby byl tendr vyhlášen dříve, ale čekáme,“ řekl Parkietu Adam Rozwadowski, ředitel polské odnože francouzské společnosti Areva, o níž se hovoří jako o jednom z kandidátů s velkými šancemi Polákům technologii pro jadernou elektrárnu dodat. V prosinci po třech letech z pozice předsedy představenstva PGE odešel Tomasz Zadroga. Polská média spekulovala, že mohlo jít o důsledek mocenských třenic ve vládní Občanské platformě.
První polská jaderná elektrárna o výkonu 3000 megawattů by měla energii začít vyrábět v roce 2020. Jde o investici, jejíž hodnota může dosáhnout 50 miliard zlotých (299,3 miliardy korun).
Odborníci neoficiálně tvrdí, že opoždění může souviset i s tím, že stále není jasné, zda by se Polsku vyplácelo těžit plyn z břidlic, kterého má údajně největší zásoby v Evropě. „V polské jaderné politice může nastat zásadní posun. Pokud by dobývání břidličného plynu bylo relativně levné, to on se stane hlavním palivem,“ citoval Parkiet nejmenovaného experta. „Pozastavení projektu může souviset s čekáním na novelizaci státní energetické politiky do roku 2030,“ řekl Krzysztof Žmijewski z Varšavské polytechniky.
V pátek skončily mezinárodní konzultace k polskému programu rozvoje jaderné energetiky. Podle deníku z Rzeczpospolita jen ze samotného Německa přišlo 30 tisíc dopisů, připomínky měly i jiné země. Rakousko požádalo Varšavu o dvoustranné jednání.
PGE tvrdí, že v harmonogramu výstavby jaderné elektrárny mohou nastat jen malé změny. „Nebudou mít vliv ani na zahájení stavby, ani na spuštění samotné elektrárny,“ řekla Parkietu Marta Lauová z tiskového oddělení PGE.