Ropa i pohonné hmoty zlevňují, marže pumpařů rostou | e15.cz

Ropa i pohonné hmoty zlevňují, marže pumpařů rostou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokles cen ropy se v cenách pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic nepromítá takovým tempem, jak by teoreticky bylo možné. Mimo jiné totiž stoupají marže pumpařů, shodli se oslovení analytici. Podle společnosti CCS, která ceny pohonných hmot v ČR dlouhodobě sleduje, sice klesly za poslední měsíc ceny benzinu a nafty o více než 1,5 koruny na litr, pohonné hmoty nicméně stojí prakticky stejně jako na jaře 2011, kdy byla cena ropy dvojnásobná.

Cena ropy Brent se přitom v pátek dostala pod 63 dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od roku 2009. „Maloobchodní marže vychází přes pět korun, což je asi dvojnásobek dlouhodobého průměru,“ řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Také podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je takzvaná distributorská marže nyní nadprůměrná. Její dlouhodobý průměr je 3,5 koruny na litr, v současné době však činí zhruba čtyři koruny u litru benzinu a 4,7 koruny u litru nafty, uvedl. Zopakoval, že výsledná cena pohonných hmot u stojanů se skládá právě z této marže, dále pak z ceny produktů z rafinérií, spotřební daně a DPH.

Kvůli klesajícím cenám pohonných hmot tak roste podíl daní na celkové ceně

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že až na spotřební daň jsou všechny tyto složky variabilní. Kvůli klesajícím cenám pohonných hmot tak roste podíl daní na celkové ceně nafty nebo benzinu.

„Například při ceně 35 korun za litr benzinu tvoří daně 54 procent z celkové ceny, ale při ceně 40 korun za litr tvoří daně necelých 50 procent z celkové ceny,“ uvedl. Dodal, že tato logika platí za předpokladu, kdy je výsledná cena odvislá od růstu ceny suroviny a ne změny marže. Podle něj je také potřeba si uvědomit, že výše marže je individuální záležitost každé čerpací stanice či sítě čerpacích stanic.

Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. Základní sazba DPH v Česku od roku 2013 činí 21 procent, předtím byla 20 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery