Rosatom má podporu Bruselu, rozšíří maďarskou jadernou elektrárnu | E15.cz

Rosatom má podporu Bruselu, rozšíří maďarskou jadernou elektrárnu

Rosatom má podporu Bruselu, rozšíří maďarskou jadernou elektrárnu
Jaderná elektrárna Paks
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Barna Rovács - Wikimedia Commons

ČTK

Maďarská vláda jedná s Evropskou unií o dostavbě své jaderné elektrárny v Paksi a o zabezpečení dodávek jaderného paliva, dohoda o sporných záležitostech je přitom na dobré cestě. Prohlásil to vedoucí kanceláře maďarského premiéra János Lázár.

Reagoval tak na čtvrteční zprávu listu Financial Times (FT), podle které Evropská komise zablokovala dohodu o rozšíření elektrárny uzavřenou mezi Maďarskem a ruskou státní společností Rosatom. Ta uvedla, že dohoda má podporu EU. Také Evropská komise tvrdí, že stavbu neblokuje, má jen výhrady k dodávkám paliva.

„Pracuje se na řešení, které je přijatelné pro Evropskou komisi, Rusko a Maďarsko,“ řekl podle agentury MTI Lázár. V rozhovoru s maďarskou rozhlasovou stanicí Kossuth zároveň prohlásil, že v zájmu EU není zablokovat dostavbu Paksi, neboť Maďarsko jádro potřebuje ke snížení cen elektrické energie a ke snížení škodlivých emisí.

Lázár dodal, že část projektu Euratom a Evropská unie schvaluje a část je sporná. Euratom by prý chtěl, aby palivo do elektrárny mohli poskytovat i jiní dodavatelé, ne jen Rusko. S ohledem na nejnovější jednání s Euratomem je prý dobrá šance na vyřešení sporných záležitostí.

Euratom nesouhlasí se záměrem Budapešti odebírat jaderné palivo pouze z Ruska

Financial Times ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje v Bruselu napsal, že Evropská komise minulý týden kontrakt v hodnotě 12 miliard eur (asi 330 miliard korun) s Rosatomem zablokovala. Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász obratem zprávu listu popřel a sdělil, že vláda již požádala Financial Times o opravu.

„Ne, stavbu v Paksi neblokujeme, komise jedná o dohodě týkající se dodávek paliva,“ řekla na tiskové konferenci mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. Podrobnosti k tématu odmítla sdělit s tím, že Evropská unie detaily rozhodnutí sdělí později.

S výhradami přišla i Evropská komise

Deník FT už v únoru napsal, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé EK pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

Euratom nesouhlasí se záměrem Budapešti odebírat jaderné palivo pouze z Ruska, Budapešť se ale proti rozhodnutí Euratomu odvolala. Nyní má své výhrady podle bruselských zdrojů FT rovněž Evropská komise.

Maďaři loni v prosinci uzavřeli s Rosatomem kontrakt na výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, zhruba 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna. Dostavbu má z 80 procent financovat Moskva. Kritici poukazují na to, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. Letos v únoru kontrakt posvětil maďarský parlament.

Gregor Martin Papucsek: Putinovi pinčlové

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!