Rusko chce poslat kosmickou loď k Měsíci a Marsu | E15.cz

Rusko chce poslat kosmickou loď k Měsíci a Marsu

Ruská kosmická loď Sojuz
Ruská kosmická loď Sojuz
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští konstruktéři dokončili plány nové generace kosmické lodi, která má být nástupcem dosavadních Sojuzů a odpovědí na vyvíjené americké vesmírné plavidlo Orion. První testovací let nové ruské lodi je možné očekávat v roce 2017.

„Dokončili jsme technický návrh projektu, který počítá s tím, že nová kosmická loď poletí mimo jiné i k Měsíci,“ prohlásil podle portálu dvice.com Vitalij Lopota, šéf raketové společnosti Eněrgija. „Pokud bude zajištěno řádné financování, začneme s testovacími lety vesmírné lodi v roce 2017.“

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek oznámil, že Moskva do roku 2020 vydá na podporu kosmického průmyslu 2,1 bilionu rublů (přes 1,3 bilionu korun). Tato finanční strategie jí má zajistit setrvání v čele kosmických mocností. Lopotova slova o „Měsíci a dalších destinacích“ znamenají podle dvice.com lety k blízkým asteroidům a možná i k Marsu, což naznačuje, že loď bude vyvinuta v několika verzích. Rusko v minulosti oznámilo, že chce v letech 2020 až 2050 vyslat lidskou posádku k Měsíci a k Marsu.

Nový stroj má vydržet patnáct letů

Plavidlo známé jako Pilotovaná dopravní loď nové generace (PTK NP) vychází z původního projektu Evropské vesmírné agentury (ESA) a ruského Roskosmosu, který počítal s vývojem společné pilotované kosmické lodi. Z plánů ale sešlo a ESA se soustředila na vlastní transportní systém ATV.

PTK NP má být stejně jako Sojuz bezkřídlá. Návrh mimo jiné počítá s tím, že plavidlo bude schopné automaticky i ručně zakotvit u orbitální stanice a bude mít dostatečné pohonné kapacity k opakovaným odpoutáním a připojením k orbitálním zařízením a následnému bezpečnému letu zpět na Zemi.

Na rozdíl od Sojuzu, který přistává pomocí brzdicích padáků, má PTK NP zaručit přesné a komfortní dosednutí a také opakovatelné využití. Místo padákového systému bude loď vybavena brzdnými a přistávacími raketami. Životnost se předpokládá na 15 let a 10 vesmírných letů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah