Rusové poprvé přiznali: Sankce mají dopad na těžbu ropy

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil Zdroj: Rosneft

Sankce západních zemí mají již dopad na těžbu obtížně vytěžitelné ropy v Rusku, která je považována za důležitý budoucí zdroj této suroviny v zemi. Ovlivnit by mohly i těžbu ropy z moře. Řekl to ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj.

Podle Donského nemají sankce zatím dopad na ruskou ekonomiku, protože se týkají především technologií. Mají však vliv na těžbu hůře dostupné ropy, neboť ropné firmy používají zahraničí technologie a přizpůsobují je ruským podmínkám. Opatření by mohla mít vliv i na produkci ropy z moře, protože právě tento sektor používá hodně zahraničních technologií.

Evropská unie a Spojené státy zavedly vůči Moskvě sankce kvůli její úloze v ukrajinském konfliktu. Součástí sankcí je omezený přístup k financím pro největšího ruského producenta ropy Rosněfť a největšího nestátního producenta plynu Novatek. Sankce také zakazují dodávky určitého zboží a technologií do Ruska, které se využívají pro průzkum a těžbu v arktické oblasti, hlubokých vodách a břidlicích.

Více než v USA

V obrovské ruské břidličné formaci Baženov by podle odhadů amerického státního úřadu pro energetické informace EIA mohlo být až 75 miliard barelů technicky vytěžitelné ropy. To je více než v USA, které jsou největším těžařem ropy z břidlic na světě, uvedla agentura Reuters.

„Jak konvenční ropná pole stárnou, jejich výkon samozřejmě klesá, a očekáváme, že ropa z moře a nekonvenčních zdrojů se stane důležitější pro udržení těžby ropy v Rusku,“ napsala minulý měsíc ve své zprávě finanční společnost Standard & Poor's.