Rusové spustili výstavbu gigantického plynovodu do Číny

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: E15

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.

Právě Gazprom a čínská plynárenská skupina CNPC podepsaly v květnu smlouvu v hodnotě 400 miliard dolarů, tedy 8,4 bilionu korun, podle které má Rusko v příštích 30 letech dodávat Číně zhruba 38 miliard metrů krychlových plynu ročně. Plyn bude Rusko do Číny posílat novým plynovodem. Dohoda s Čínou by mohla snížit závislost ruského exportu na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu.

Gazprom v sobotu informoval, že plánuje spustit těžbu na plynovém poli Čajanda na konci roku 2018. První plyn do Číny má pak začít proudit v roce 2019. Pole Čajanda je klíčové pro dodávky do Číny, podle odhadů by při svém vrcholu měla těžba z pole činit 25 miliard metrů krychlových ročně, upozorňuje agentura Reuters.

Plynovod dlouhý 3968 kilometrů spojí plynová pole ve východní Sibiři s Čínou a má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě. Putin i vicepremiér Číny označili projekt za největší stavební projekt na světě, investice obou zemí mají činit přes 70 miliard dolarů. Čína má zahájit stavbu své části plynovodu v první polovině příštího roku.

První fáze na čínskou hranici

Čína loni spotřebovala zhruba 170 miliard metrů krychlových zemního plynu a očekává se, že do roku 2020 roční spotřeba stoupne na 420 miliard metrů krychlových. Největším odběratelem ruského zemního plynu je Evropa, kam loni Rusko dodalo 160 miliard metrů krychlových plynu.

První fáze projektu bude určena pro přepravu plynu z ložiska Čajanda v Jakutsku do města Blagověščensk na čínské hranici. Tato část bude dlouhá 968 kilometrů a má být dokončena do roku 2018. Na ruské části má plynovod pokračovat na Dálný východ, do Chabarovsku a Vladivostoku.