S jádrem pomalu: v roce 2025 poběží nanejvýš jeden nový reaktor | E15.cz

S jádrem pomalu: v roce 2025 poběží nanejvýš jeden nový reaktor

Temelín
Temelín
• 
ZDROJ: Sedmicka

Jan Stuchlík

Share on Facebook Messenger
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už nepočítá se zprovozněním dvou nových jaderných bloků v roce 2025. V upravené verzi Státní energetické koncepce, kterou nyní dokončuje, kalkuluje s tím, že k tomuto datu by měl stát jen jeden blok.

Druhý by měl být hotový o pět let později. „Není to kvůli změně v očekávané spotřebě elektřiny ani kvůli změnám na elektrárenském trhu, ale čistě kvůli možným termínům realizace stavby,“ vysvětluje Pavel Gebauer, ředitel sekce energetiky na MPO.

Spuštění dvou temelínských bloků v roce 2025 nicméně kritizovala řada expertů, protože v té době nebude ještě elektřina z nových reaktorů potřeba. V létě to připustil i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj se nejdřív musí vyjasnit, jak se bude spotřeba elektřiny v Česku vyvíjet.

Ministerstvo nyní očekávanou spotřebu elektřiny skutečně snížilo na základě dlouhodobého výhledu Operátora trhu s energiemi. Ten počítá s tím, že spotřeba poroste pomaleji kvůli postupnému úbytku obyvatel až o 900 tisíc v roce 2040 a kvůli výrazně úspornějšímu chování domácností. Efektivnější ve využívání elektřiny by měl být i průmysl. Do roku 2040 se má snížit energetická náročnost tvorby přidané hodnoty o 35 procent.

Ve hře není jen Temelín

Do úpravy energetické koncepce se nepromítlo prodloužení výroby v elektrárně Chvaletice, kterou od ČEZ koupila společnost Severní energetická. „Počítali jsme s provozem elektráren až do vypršení jejich licencí. Rekonstrukce žádných dalších uhelných elektráren, a tedy prodlužování jejich životnosti, nebudeme povolovat. Totéž platí o případné stavbě nových uhelných elektráren,“ dodává Gebauer.

Dva nové jaderné bloky by nakonec nemusely stát v Temelíně. Upravená verze státní energetické koncepce, kterou nyní v rámci vypořádání připomínek z procesu posuzovávání vlivu na životní prostředí dodělává ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), sice se dvěma bloky počítá, ale už neurčuje lokalitu, kde by měly stát.

Upravenou energetickou koncepci nyní čeká posouzení ministerstva životního prostředí, jestli MPO zapracovalo dostatečně připomínky z posudku vlivu na životní prostředí. Pak se k dokumentu budou moci vyjádřit okolní státy. Zájem už projevilo Rakousko a Slovensko. „Jejich připomínky budou pro konečné znění koncepce cenné,“ říká Gebauer. Pokud se mezinárodní projednání neprotáhne, měla by vláda definitivní znění koncepce schvalovat na začátku příštího roku.

Protichůdné plány z ČSSD
Stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban podpořil prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Zároveň se vyslovil pro dostavbu Temelína. Tyto dva požadavky by však nejspíš vyžadovaly přepracování energetické koncepce státu. Ta nyní počítá s navýšením výroby elektřiny z jádra a s postupným útlumem hnědouhelných elektráren. Hnědé uhlí by se prioritně mělo spalovat v teplárnách. Není proto jasné, kdo by uhlí za limity v České republice vlastně potřeboval.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.