Schwarzenberg vzkázal Rakušanům: Temelín dostavíme, Fukušima nehrozí

Temelín (foto Martin Pinkas, Euro)

Temelín (foto Martin Pinkas, Euro) Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Ministr zahraničí a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg rakouskému magazínu Profil v rozhovoru potvrdil, že Česká republika trvá na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Není podle něj důvod se bát podobné katastrofy, jaká v roce 2011 po ničivé vlně cunami postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

„Podívejte se, poslední cunami, kterou Čechy zažily, se udála asi před 500 miliony let, a my nečekáme žádné další ani v příštích několika tisících letech,“ odpověděl Schwarzenberg na otázku, zda se má dostavba uskutečnit i přes fukušimskou krizi.

K nedávné návštěvě americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která v Praze lobovala za americko-japonskou společnost Westinghouse, řekl, že považuje za samozřejmé, že se každý šéf diplomacie zasazuje za firmy své země. Vedle Westinghousu se o zakázku na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za 200 až 300 miliard korun uchází také česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Uvidíme, řekl Schwarzenberg ke svým prezidentským šancím

Schwarzenberg, který je jedním z kandidátů na českého prezidenta, v rozhovoru s rakouským týdeníkem hovořil také o svých šancích na úspěch v přímé volbě. Na otázku, zda jej novináři již brzy budou moci oslovovat jako prezidenta, odpověděl nejprve jen stručně „uvidíme“, pak ale vyjádřil přesvědčení, že by měl ještě větší šance před dvěma lety, než se na jeho přízni podepsala hospodářská krize a úsporná opatření vlády.

Pětasedmdesátiletý politik, kterého podle jeho slov podporují nejvýznamnější české rockové skupiny, je přesvědčen, že příští český prezident bude v každém případě vstřícnější vůči Evropské unii než současná hlava státu Václav Klaus.

V rozhovoru zveřejněném na internetu došlo také na současnou vlnu korupčních skandálů, která zasáhla Rakouskou a která podle redaktorů ukazuje na poměry, jež doposud panovaly spíše ve východoevropských zemích EU. „Kam myslíte, že patří Rakousko? Podívejte se na mapu. Vídeň leží na východ od Prahy. Rakousko by se mělo konečně smířit s tím, kam patří, a ne si namlouvat, že je Švýcarskem. To je iluze,“ reagoval na tvrzení rakouských novinářů šéf české diplomacie.