Seismologové: Zemětřesení Temelín neohrozí

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: 7 Marek Podhora

Zemětřesení, která by se mohla v budoucnosti objevit v okolí Temelína, bezpečnost jaderné elektrárny neohrozí. Vyplývá to z výsledků výzkumu zpracovaného týmem seismologů a geologů, kteří na doporučení Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost (MAAE) prověřovali ohrožení lokality elektrárny podle nejnovějších metod. Odborníci tak v této oblasti potvrdili závěry provedených zátěžových testů pro Evropskou komisi po tragédii ve Fukušimě. Ty ale nedávno kritizovali ekologičtí aktivisté.

Poukazovali například na to, že objekty hasičského sboru nejsou proti zemětřesení odolné. Technika má být podle závěrů zátěžových testů při prvních náznacích zemětřesení z objektů vyvezena, ekologové zpochybňují, zda se to stihne včas. V závěrech se také konstatuje, že příjezdové cesty k objektům elektrárny včetně havarijního řídícího centra by mohly být blokovány sutinami. Havarijní štáb má v takovém případě vykonávat činnost v Českých Budějovicích. Aktivisté se ptají, zda v takovém případě zůstanou budovy v krajském městě a přístupové cesty neporušené.

Podle výsledků šetření seismologů elektrárna Temelín s rezervou odolá zemětřesením, která jsou v její blízkosti reálná. Cílem aktuálního zkoumání bylo porovnání hodnot výzkumů z dob zahájení stavby a let následujících s nejnovějšími a velmi přísnými metodami hodnocení seismických rizik.

„Elektrárna Temelín se nachází ve velmi stabilním geologickém prostředí. Jen několik málo jaderných elektráren ve světě je postaveno v takto z hlediska otřesů klidném území,“ uvedl spoluautor studie Ivan Prachař ze společnosti Energoprůzkum.

Aktualizaci výpočtů seismického ohrožení Jaderné elektrárny Temelín vypracoval jako hlavní garant Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR. Vědci využili pro svou analýzu původní metody výpočtů rozšířené o požadavky nejmodernějšího celosvětově uznávaného systému IAEA-SSG9.

Počet metod určení seismického ohrožení dané lokality se postupem doby rozšiřuje. Nová analýza kombinuje všechny. Mimo jiné sleduje výsledky paleoseismologických průzkumů, které umožňují odborníkům sledovat jevy staré až desetitisíce let. Zemětřesení totiž vzniká zpravidla na tektonických zlomech a jedním z nejbližších je takzvaný Hlubocký zlom.

„Podrobné průzkumy prokázaly, že k zemětřesení způsobeným Hlubockým zlomem nedošlo od čtvrtohor, tedy v posledních 22.000 letech,“ uvedl Jiří Málek z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR. V okruhu do 50 kilometrů od elektrárny Temelín byla zaznamenána pouze malá zemětřesení, největší z nich mělo magnitudo 3,5 stupně Richterovy škály. „Pořád je tato hodnota 100krát menší, než je odolnost elektrárny,“ srovnal mluvčí Temelína Marek Sviták.

Naposledy se země v regionu Temelína otřásla 12. ledna u Českého Krumlova, kdy tři různé měřící stanice zjistily hodnoty magnituda od 2,1 do 2,5 stupně Richterovy škály. Předposlední známé zemětřesení zde obyvatelé pozorovali v roce 1900.