Siemens kvůli turbínám dodaným na Krym zažaloval vlastní podnik v Rusku

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: siemens

Krymské pobřeží
Přístav krymského města Kerč
Lůžkový vůz na Krym
Trolejbusová linka na ruském poloostrově Krym
Šéf Siemensu Joe Kaeser
7
Fotogalerie

Německý průmyslový koncern Siemens dnes u arbitrážního soudu v Moskvě podal žalobu na svůj vlastní společný podnik v Rusku, firmu Siemens Gas Turbine Technologies, a rovněž na svého obchodního partnera, ruskou státní společnost Technopromexport.

Obě firmy jsou spojovány s dodávkou turbín na poloostrov Krym, k čemuž Siemens nedal souhlas a kam se podobná zařízení kvůli protiruským sankcím EU ani nesmějí vyvážet. Uvedla to agentura Reuters.

Siemens už v pondělí s odkazem na své vlastní vyšetřování uvedl, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti vůli firmy ocitly na Krymu.

Moskevský soud podle agentury Interfax ještě nestanovil termín, kdy bude případ projednávat. Žaloba má zabránit dalším dodávkám zařízení na Krym, dosáhnout návratu těchto zařízení do Tamaně na jihu Ruska, kde původně měla být použita, a také potrestání osob zodpovědných za dodávku turbín na Krym.

Technopromexport, který je součástí státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech, se turbíny podle anonymních zdrojů nejprve pokoušel prodat, ale bezvýsledně. Následně firma 6. července vydala prohlášení, že čtyři turbíny koupila "z druhé ruky" a modernizovala je pro paroplynové elektrárny o výkonu 235 megawattů, které stavějí na Krymu, poblíž Sevastopolu a Simferopolu.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že turbíny použité na Krymu byly vyrobeny v Rusku.

Siemens je nadnárodním průmyslovým koncernem, který působí v mnoha zemích světa včetně České republiky. Zabývá se širokou škálou činností, od výroby vlaků, přes průmyslovou automatizaci až po zařízení pro odvětví zdravotní péče.