Skupina Witkowitz se dál drolí. Její společnost Hutní montáže kupuje Geosan

Rypadlo KK 1600 vyrobené společností Hutní Montáže

Rypadlo KK 1600 vyrobené společností Hutní Montáže Zdroj: Hutní Montáže

Ondřej Souček
Diskuze (0)

Stavební skupina Geosan, kterou vlastní spolumajitel Škody Transportation Michal Korecký a podnikatel Luděk Kostka, hodlá získat stoprocentní podíl ve společnosti Hutní montáže z průmyslového holdingu Witkowitz. Ostravská skupina vybudovaná podnikatelem Martinem Ulčákem tak po firmě Gearworks přichází o dalšího člena. Transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Skupina Witkowitz divestici vysvětluje svou dlouhodobou strategií, podle níž se chce soustředit především na výrobu pro energetiku, zejména jadernou, a ekologicky zaměřené technologické celky. „Proto jsme přijali nabídku na odkup. Přejeme týmu Hutních montáží dosažení maximální synergie podnikatelských aktivit v rámci nové podnikatelské skupiny,“ sdělil Karel Křivan, mediální zástupce skupiny Witkowitz.

Motivem ke změně majitele by však mohla být i špatná finanční kondice Hutních montáží. Tradiční ostravská společnost, která se zabývá inženýrským stavitelstvím, dodávkami a montáží ocelových konstrukcí, mostů a technologických celků, se dostala do problémů již loni. Jak v únoru napsala e15, potíže způsobilo zejména vypovězení smlouvy ze strany finského zákazníka v roce 2022.

Hutní montáže vedou spor s tamním výrobcem celulózy a papíru Metsä Fibre, kterému dodaly energetický kotel. Finská společnost ale na jaře 2022, kdy byla zakázka téměř dokončená, smlouvu vypověděla a české firmě zbyly neproplacené faktury. Od té doby firma sháněla strategického investora, který by přinesl potřebný kapitál.

Hledání investora na dotaz e15 v únoru potvrdil i Karel Křivan, tehdejší mediální zástupce Hutních montáží: „Partnera skutečně hledáme. Potřebujeme ale najít někoho, kdo s sebou přinese i synergie, aby to dávalo smysl oběma stranám.“ Kdo konkrétní by to mohl být, už ale Křivan neuvedl s odůvodněním, že jednání jsou neveřejná.

Jediným akcionářem firmy, která ještě v roce 2022 utržila rekordní dvě miliardy korun a vydělala v čistém zhruba 28 milionů korun, je skupina Witkowitz. Tu ovládá vdova po Ulčákovi Jiřina a také jeho letití obchodní partneři v čele s finančníkem Marcelem Belhocinem a rodinou Chrobokových. Součástí skupiny Witkowitz byl například i nedávno zkrachovalý podnik Gearworks, který v říjnu v dražbě koupila společnost GMC tech.

Problémy mají ale i další části skupiny, například společnost Vítkovice energetické strojírenství se dlouhé měsíce dohadovala se svým blízkým obchodním partnerem Janem Světlíkem, protože mu dlužila za pronájem haly. Tento spor je podle informací e15 už vyřešený a skupina Witkowitz Světlíkovi dluhy splatila. Do skupiny patří také společnosti Envi, Witkowitz Mechanica, Hammering nebo Noen.

Skupině Geosan, která převezme Hutní montáže, se naopak v posledních dvou letech dařilo. Tržby v roce 2023 zvýšila o více než miliardu na 5,8 miliardy korun, a před zdaněním tak vydělala 127 milionů korun, o třetinu více než v předcházejícím roce. Její vyjádření se redakci získat nepodařilo.

O Geosanu se v poslední době mluvilo například v souvislosti s projektem Nová Palmovka v Praze 8, kde má v budoucnu sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program a kde se magistrátu už takřka rok nedaří vybrat zhotovitele. Nejprve zakázku s nejnižší nabídkou vyhrála společnost PORR, poté však radní výběr zrušili kvůli došlým námitkám, v září firmu z tendru vyřadili kvůli nesplnění podmínek a za vítěze označili právě Geosan. Na konci prosince však antimonopolní úřad vyřazení firmy PORR nepravomocně zrušil, a rekonstrukce tak nyní bude muset počkat minimálně do doby, než padne pravomocné rozhodnutí.

Začít diskuzi