Smog mizí, ale obyvatelé měst dál dýchají znečištěný vzduch | E15.cz

Smog mizí, ale obyvatelé měst dál dýchají znečištěný vzduch

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Sedmicka

ČTK, bre

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Znečištění vzduchu je na mnoha místech Evropy včetně České republiky nadále nebezpečně vysoké. Má za následek předčasná úmrtí či ekonomické ztráty zejména v zemědělství. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy o Evropské agentury pro životní prostředí.

Emise některých škodlivých látek podle agentury pro životní prostředí v Evropě v posledních desítkách let klesly. Hodnoty jiných ale klesají mnohem pomaleji vzhledem k tomu, že se zvýšil počet aut s dieselovými motory a domácností, které ve snaze ušetřit místo plynu topí dřevem.

„Země Evropské unie dosáhly za poslední dekády viditelné zlepšení v oblasti znečištění ovzduší. V současnosti většina měst není zahalena v oblacích smogu,“ řekl pro BBC Hans Bruyninckx, ředitel EEA. Zpráva hodnotí kvalitu ovzduší v Evropě v období 2002 až 2011. Špatná byla podle ní situace u mikroskopických částic a ozonu. Škodlivým koncentracím těchto látek bylo v evropských městech během tří let do roku 2011 vystaveno až 98 procent obyvatel, tvrdí EEA, která se v tomto hodnocení opírá o přísnější, ale nezávazné normy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Normy mají být ještě přísnější

Evropská unie má mezní hodnoty pro tyto látky mírnější. I tak ale denní prahové hodnoty EU pro jemné částice v roce 2011 překročilo 22 evropských zemí včetně Francie, Německa nebo České republiky. Česko patřilo v tomto druhu znečištění ovzduší k nejhorším. Koncentrace jemných částic menších než 2,5 mikrometru zde byla podle zprávy na několika místech větší, než stanovovaly cílové hodnoty pro předešlý rok. K podobným zjištěním experti došli také v Bulharsku, ve Francii, Itálii, Polsku a na Slovensku.

Evropští regulátoři by měli navrhnout přísnější unijní limity na mikročástice a další znečišťující látky. Návrhy by se mohly objevit do konce roku, napsala agentura Reuters. „Průzkumy dokazují, že si většina obyvatel unie uvědomuje následky znečistěného ovzduší na zdraví a žádá kompetentní lidi, aby se situace řešila na evropské, státní a také lokální úrovni,“ sdělil BBC Janez Potocnik, evropský komisař pro životní prostředí.

Jiří Hanzlíček: Opatření proti smogu nefungují

Autor: ČTK, bre

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah