Stát by mohl jádro podpořit, připustil Sobotka

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín Zdroj: Euro Martin Pinkas

Premiér Bohuslav Sobotka nevyloučil, že by stát mohl v budoucnu finančně podpořit případné rozšíření jaderných elektráren. Vláda se prý rozhodne na základě analýz v příštím roce poté, až projedná novou státní energetickou koncepci a plán rozvoje jaderné energetiky. Ministerstvo průmyslu má materiál vypracovat do konce roku.

„Bez této nové analýzy, bez aktualizace, bez odborných podkladů zde nemohu říci jasně, kolik jaderných bloků kde bude vláda eventuálně podporovat z hlediska jejich další výstavby,“ uvedl dnes premiér ve Sněmovně na dotaz jihočeského poslance ODS Jana Zahradníka. Podle premiéra by bylo třeba nalézt také „nový ekonomický model financování případné výstavby nových bloků“.

Sobotka to uvedl v souvislosti s názorem s místopředsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese, podle něhož by tato polostátní firma mohla v příštím roce vypsat nový tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. ČEZ následně uvedl, že nový tendr zatím nechystá. Původní výběrové řízení firma v dubnu zrušila poté, co Sobotkova vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

bez veřejné podpory se dnes v Evropě téměř nevyplatí stavět nové energetické zdroje

Premiér poslancům řekl, že „bez veřejné podpory se dnes v Evropě téměř nevyplatí stavět nové energetické zdroje“. Důvodem je pokles cen silové energie kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Předseda vlády rovněž uvedl, že je osobně přesvědčen o tom, že jaderné elektrárny budou mít i do budoucna „významný podíl“ na výrobě elektrické energie v ČR. Vláda podle jejího předsedy v rozhodování rovněž zohlední dohodu Evropské unie na dalším snižování emisí skleníkových plynů.

Podle Pačese bude cena elektrické energie v budoucnu stoupat a stát má navíc i jiné zájmy než ekonomické, například v oblasti energetické bezpečnosti. Zmínil také potřebu nových zdrojů kvůli plánovanému uzavírání některých uhelných elektráren a blížícímu se konci životnosti Dukovan v roce 2025.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.