Stát chystá komisi, která přemění ropné odvětví | E15.cz

Stát chystá komisi, která přemění ropné odvětví

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Cerny Jan

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda připravuje změny v ropném byznysu. Mají nejen transformovat státní firmu Čepro, ale fakticky přeskupit celé odvětví rafinerií, obchodu s ropnými produkty a jejich skladování i přepravy. Ministerstva průmyslu, financí a Úřad vlády chystají společně s vedením Čepra komisi, která se bude zabývat budoucností této společnosti.

Závěry komise ovšem ovlivní budoucnost obou velkých ropných firem z první desítky největších českých podniků podle žebříčku Czech Top 100 – kromě Čepra s tržbami 44 miliard korun také zatím nejsilnějšího Unipetrolu s 86 miliardami korun.

„Komise začne fungovat během září,“ řekl deníku E15 náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, jehož úřad má přípravy na starosti. Kromě Hünera bude v osmičlenné komisi zastoupen i náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček a šéf Čepra Jiří Borovec.

Práci komise již dříve posvětili ekonomičtí ministři. „Čepro je konglomerát různých činností,“ vysvětluje Hüner, proč jsou nutné změny proti současnému stavu. Komise by tak například mohla dospět k závěru, že Čepro by si mohlo vyměnit akciové podíly s některou z rafinerských společností nebo si vyměnit majetek.

Do hry už aktivně vstoupily také další firmy. Dvě už daly jasně najevo, že mají o majetek Čepra či partnerství s ním velký zájem – Unipetrol, který je součástí polské skupiny PKN Orlen, i slovenský Slovnaft. Pokud by se Čepro spojilo například se Slovnaftem, vznikla by nová jednička v ropném byznysu na českém trhu. Podle některých zdrojů z byznysu i politiky by však byla lepší orientace na české rafinerie, v nichž drží většinové podíly Unipetrol.

Kdyby se stát rozhodl prodávat společnost Čepro nebo některé její části, je pravděpodobné, že zájem by projevili další zahraniční zájemci, například rakouská OMV nebo ruský Gazprom.
Čepro se v současné době zabývá skladováním ropných produktů, provozuje produktovody a mezi jeho hlavní činnosti patří také velkoobchod a maloobchodní čerpací stanice EuroOil. Čepro také skladuje benzin a naftu pro Správu státních hmotných rezerv.

Vedení firmy, stejně jako klíčová ministerstva proto došla k závěru, že by se společnost měla soustředit pouze na některé z těchto činností. Pokud by se společnost spojila s rafinerskou firmou, jejím věnem do společného svazku by mohly být sklady a produktovody. Na druhé straně je zřejmé, že jak Unipetrol, tak Slovnaft mají zájem rovněž o velkoobchod a čerpací stanice.
Jiří Borovec už před časem upozornil, že český ropný byznys nemá jednoznačného lídra, takového, jakým je například v Polsku skupina PKN Orlen nebo na Slovensku rafinerská společnost Slovnaft. To podle něho v současné době vede k rozsáhlé bitvě na trhu.

Složení mezirezortní komise

Ministerstvo průmyslu ČR – Tomáš Hüner, náměstek – Jan Zaplatílek, šéf odboru plynárenství a kapalných paliv
Ministerstvo financí ČR – Zdeněk Zajíček, náměstek – Jiřina Vorlová, ředitelka oddělení podpora podnikání
Čepro – Jiří Borovec, generální ředitel – Jan Duspěva, obchodní ředitel
Úřad vlády – dva zatím nenominovaní zástupci

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah