Stopka pro německé jádro byla protiprávní, odškodné půjde do miliard eur | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Stopka pro německé jádro byla protiprávní, odškodné půjde do miliard eur

Stopka pro německé jádro byla protiprávní, odškodné půjde do miliard eur
Jaderná elektrárna Biblis
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Kuebi - Wikimedia Commons

bru

Koncern RWE dosáhl úspěchu, ze kterého může německou vládu pořádně rozbolet hlava. Podle soudu totiž neměl stát oprávnění firmě nařídit, aby po katastrofě v japonské Fukušimě nařídila odstavení jaderné elektrárny Biblis. RWE soud přiznal sumu ve stamilioanech milionech eur. A o odškodnění se nyní zřejmě přihlásí i další poškození energetici.

Spolková země Hesensko musí RWE zaplatit stovky milionů eur za to, že po výbuchu ve Fukušimě v roce 2011 nařídila přechodné odstavení jaderné elektrárny Biblis. Dočasná odstávka bloku A a úplné vypnutí bloku B ale bylo protiprávní, rozhodl Spolkový správní soud v Lipsku. Nucená odstávka trvala tři měsíce.

Soud tak zpochybnil i pozdější nařízení spolkové vlády odstavit dalších sedm jaderných elektráren po celém Německu. O odškodnění si už zažádaly E.On, EnBW i Vattenfall. Pokud jim je soudy přiznají, bude to daňové poplatníky podle dřívějších odhadů stát 15 miliard eur, píše server Spiegel Online.

Osmička odstavených

Celkem německé úřady během března 2011 nařídily okamžité přerušení provozu osmi jaderných elektráren staršího typu. Většinu museli provozovatelé zastavit z plné výroby, pouze severoněmecké elektrárny Krümmel a Brunsbüttel společnosti Vattenfall byly už odstavené kvůli probíhajícím opravám.

Na nařízené moratorium si různými cestami krátce po jeho vyhlášení stěžovali všichni provozovatelé. Kromě nyní rozhodnutého sporu padla i stížnost na daň z jaderného paliva, o které bude rozhodovat Evropský soudní dvůr.

RWE podala také ústavní stížnost proti zkrácení životnosti jaderných elektráren Gundremmingen Emsland. O novém, dřívějším termínu konečného odstavení jaderných elektráren rozhodl nový atomový zákon. Verdikt se očekává nejdříve v roce 2015.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!