Kovosvit prodává administrativní budovu a další haly. Očekává horší časy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Strnadův Kovosvit prodává administrativní budovu a další haly. Očekává horší časy

ČTK

Strojírenská firma Kovosvit MAS Sezimovo Ústí čeká letos obrat kolem 1,2 miliardy korun, meziročně nižší o deset procent. Zisk po zdanění bude kolem nuly, zisk EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) 100 milionů. Kvůli restrukturalizaci prodává firma několik hal a pozemků včetně administrativní budovy a jídelny. Mezi nejzajímavější trhy letos řadí Indii a Čínu. Řekl to generální ředitel Kovosvitu Libor Kuchař. Společnost zaměstnává asi 500 lidí.

Kvůli restrukturalizaci skončil loni Kovosvit s konsolidovanou ztrátou 100 milionů korun, konsolidovaný obrat byl 1,3 miliardy. Mezi hlavní loňské problémy řadí Kuchař nedostatek pracovníků a posuny subdodavatelů. Letos klesla poptávka po obráběcích strojích, meziročně o 10 až 20 procent. "S tím souvisí i očekávaný pokles obratu řádově o deset procent," uvedl generální ředitel. V roce 2017 měl Kovosvit tržby 1,3 miliardy korun a zisk po zdanění 40,1 milionu. Ztráta za rok 2016 byla 719 milionů.

Kovosvit teď nabízí k prodeji několik nemovitostí, hal a pozemků, které buď nevyužívá, nebo jen minimálně. Týká se to i administrativní budovy, kde z pěti pater využívá dvě, a ještě ne zcela. "Součástí dlouhodobého restrukturalizačního plánu je zeštíhlit Kovosvit, zefektivnit jeho činnost. Prodej majetku není součástí nějakého momentálního řešení, ať už jde například o cash-flow, ale součástí dlouhodobého plánu, kdy chceme veškeré zdroje věnovat do investičního rozvoje," řekl generální ředitel.

Od litiny po obráběcí stroje: závod Kovosvit slaví 80 let, podívejte se

Zhruba polovinu produkce Kovosvit vyváží. Jeho standardní trhy jsou EU a Rusko, loni v menší míře Asie. Letos řadí Kuchař mezi nejzajímavější Indii, kde získal Kovosvit zakázku na stroje umožňující pětiosé obrábění v hodnotě 100 milionů korun. Letos také firma vyvezla dva pětiosé stroje za 30 milionů korun do Číny. "Rozjednaná je další zakázka ve stejném objemu, kterou bychom chtěli splnit ještě do konce roku," řekl Kuchař. Na ruském trhu i jinde se Kovosvit potýká s omezeními kvůli sankcím.

Loni prodala firma dvě pětiosá obráběcí centra do Francie, společnosti, která je subdodavatelem Airbusu. Letos v květnu jí dodala další stroj, ještě jeden by měla dodat na konci roku nebo zkraje roku 2020.

Baťa, Komárek a Strnad. Kovosvit vlastnily různé generace podnikatelů, dnes firma jede na dvě směny

Hlavní letošní firemní investicí byl přechod vytápění z parního na horkovodní za 20 milionů korun. Kovosvit zaměstnává 500 lidí, průměrná dělnická mzda je 28 500 korun. Podnik hledá brusiče odlitků pro slévárnu, obráběče, soustružníky i elektrikáře.

Firmu vlastní od září 2016 průmyslník a zbrojař Jaroslav Strnad. Podnik má tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil Tomáš Baťa. Firma měla svého času až tři tisíce zaměstnanců.

Zadlužený Kovosvit získal zbrojař Strnad, slibuje zachovat výrobu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!