Strojírenské Vítkovice mají dost zakázek, propouštění neplánují

Vítkovice Machinery Group vsadily na technologie pro stlačený plyn CNG

Vítkovice Machinery Group vsadily na technologie pro stlačený plyn CNG Zdroj: ctk

Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík, Vítkovice Machinery Group
Jan Světlík
Marketing v pojetí Vítkovice Machinery Group
5
Fotogalerie

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) má dostatek zakázek a postupně zahajuje i větší projekty, například v Egyptě. Skupina zatím neplánuje žádné hromadné propouštění, naopak desítky zaměstnanců hledá, řekl generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. Pro svou další činnost ale firma potřebuje důvěru bank.

Skupina má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci, loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Letos se však některé její společnosti dostaly do problémů a tři firmy, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks, skončily v úpadku. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

"Jak jsme byli seznámeni, Vítkovice mají nabranou celou řadu zakázek, na které nemají zejména financování, poněvadž musí získat zpátky důvěru bank, důvěru věřitelů," řekl vládní zmocněnec Jiří Cienciala, podle nějž si Vítkovice postupně důvěru získávají.

Vítkovice jednají se skupinou bank o syndikovaném úvěru. Witassek uvedl, že situace kolem bank se postupně stabilizuje. "Situace není jednoduchá, ale máme plán na dva roky na transformaci celého koncernu verifikovaný nadnárodní poradenskou skupinou se sídlem v Londýně, firma má kapacitu dostát svým závazkům vůči bankám a klíčovým partnerům," uvedl ředitel.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že v průběhu roku udělaly Vítkovice kroky tak, jak to banky očekávaly. "Úvěry se snížily na nejnižší úroveň za posledních pět let. Připravil se prodej zbytných nemovitostí, nevýrobního majetku a pozemků, optimalizovaly se činností," řekla.

Witassek uvedl, že hromadné propouštění se zatím neplánuje. "Kvalifikovaných dělníků máme spíše málo a v některých firmách - jako Vítkovice Cylinders - nám stále desítky lidí chybí," uvedl ředitel.

Ohrožení ze strany firmy Wetag

Největším ohrožením skupiny je podle něj organizovaná činnost skupiny kolem brněnské firmy Wetag, která podala insolvenční návrhy na tři firmy ze skupiny. Kijonková uvedla, že Vítkovice mají signály o nátlaku na získání jakýchkoli pohledávek, a to i za nemorálních okolností. "Systematicky i s pomocí kampaně se snaží ohrozit a zlikvidovat Vítkovice jako skupinu, nejde jen o osobu akcionáře Světlíka, ale i o ohrožení majetku tisíců drobných akcionářů, plus zaměstnanosti," uvedl Wittasek.

Radka Háčková, která mediálně zastupuje společnost Wetag, dnes ČTK řekla, že společnost nechápe nesmyslné obviňování. "Stávající vedení zjevně hledá důvody problémů kdekoliv jinde než samo u sebe. To je špatná zpráva pro věřitele, zaměstnance i všechny drobné akcionáře," řekla Háčková. Uvedla, že skupina Vítkovice je v zoufalé ekonomické situaci a některé společnosti pak v úpadku kvůli manažerskému řízení Jana Světlíka a jím dosazeného managementu. Skupina podle ní potřebuje profesionálně vedenou restrukturalizaci, bez níž nemůže dlouhodobě prosperovat.